Bábovi těsně unikla medaile, překážkářka Hejnová sedmá

TEGU

Výškař Jaroslav Bába obsadil na mistrovství světa v korejském Tegu výkonem 232 centimetrů čtvrté místo. Zlato vyhrál Američan Jesse Williams, druhý skončil Rus Alexej Dmitrik. Bronz vybojoval Trevor Barry z Baham, který sice zdolal stejnou výšku jako Bába, na předešlé výšce však opravoval méně častěji než český atlet. Na medaili nedosáhla ani Zuzana Hejnová, která v běhu na 400 metrů překážek obsadila sedmé místo.

Výškař Jaroslav Bába během finále na MS v Tegu.

Ve finále soutěže oštěpařek bude mít Česko dvojí zastoupení. Ze čtvrteční kvalifikace postoupila nejen favoritka závodu Barbora Špotáková, ale také její tréninková kolegyně Jarmila Klimešová. Naopak ze soutěže koulařů byl vyřazen Jan Marcell.

Ve výškařském sektoru vybojoval zlato Američan Jesse Williams, druhý byl shodným výkonem 235 cm Rus Alexej Dmitrik. Bronz získal Trevor Barry z Baham, který byl na pokusy lepší než Bába.

Závod překážkářek vyhrála Američanka Lashinda Demusová v nejlepším čase sezony 52,47 sekundy. Hejnová, která byla dosud ve světových tabulkách letošního roku díky národnímu rekordu 53,29 druhá, bojovala na počátku cílové rovinky ještě o čtvrté místo, pak se ale propadla. Ve finále oběhla ovál za 54,23 sekundy.

Z oštěpařů postoupil jen Veselý

V kvalifikaci oštěpařů čeští reprezentanti limit 82,50 nepřekonali. Vítězslavu Veselému nicméně stačil výkon 81,64 metru k postupu, naopak Jakub Vadlejch (80,08) ani Petr Frydrych (76,18) ve finále startovat nebudou.

Vadlejcha to mrzelo především kvůli tomu, že v tréninku házel za 83 metrů. "To štve závodníka nejvíc, když cítí, že na to má, a nehodí to. Na tenhle den nebudu vzpomínat dobře. Osmdesát metrů není krátká vzdálenost, ale chtěl jsem víc. Možná mě to dneska až moc nabudilo. Strašně mě to štve, nemůžu tu formu prodat," řekl Vadlejch.

Předčil přitom i finského mistra světa z Ósaky Tera Pitkämäkiho, který nepřehodil ani 80 metrů. "Ale já chtěl do finále," komentoval to s hořkostí Vadlejch.

Závod v běhu na 3000 metrů překážek vyhrál Keňan Ezekiel Kemboi, který obhájil předloňský titul z Berlína.

Světové rekordmance a obhájkyni stříbrné medaile Špotákové se povedlo pobýt v oštěpařském sektoru co nejkratší dobu, aby ušetřila síly na finále. Hned prvním hodem předvedla výkon 63,40 metru a o 2,40 metru s přehledem přehodila kvalifikační limit. Klimešová hodila 59,65 metru a skončila na dvanáctém místě, posledním postupovém. Finále je na programu v pátek v 12:10 SELČ.

Oštěpařka Barbora Špotáková při kvalifikačním hodu na šampionátu v Tegu.foto: Reuters/Kai Pfaffenbach

"Že jsem to hodila prvním pokusem, to jsem ráda, ale technika nic moc, to sluníčko mě úplně vysálo, byla jsem naprosto bez síly a nabuzení," řekla po kvalifikaci. "Takhle bych ve finále o medaile bojovat nemohla," prohlásila. "Zítra to musí být úplně jiná Bára Špotáková," pravila.

Že je velmi dobře připravena, prokázala v kvalifikaci Špotákové největší soupeřka Christina Obergföllová. Hned prvním hodem předvedla velehod 68,76 metru, kterým jen 10 centimetrů zaostala za svým letošním maximem. "Jsem nadšená, mám skvělou formu. Chci si ve finále hodit osobní rekord," plánovala Němka přehodit hranici 70,20 cm z Mnichova v roce 2007. "Když získám zlato, bude to nejlepší věc v mém životě," řekla.

Ani svůj druhý start na šampionátu neproměnil ve finálovou účast český vrhač Marcell. Po těsném vyřazení z hodu diskem se dnes nedostal mezi finálovou dvanáctku ani ve vrhu koulí. V dnešní kvalifikaci předvedl prvním pokusem výkon 19,51 metru, což je 64 centimetrů za posledním dvanáctým postupujícím. Celkově třináctý muž boje o postup do finále mezi diskaři dnes obsadil ve vrhu koulí dvacáté místo.

"Byl jsem unavený, nebylo se kam schovat před sluncem," řekl Marcell. "Ostatní jsou v kouli prostě lepší," uznal svěřenec Josefa Šilhavého. Stále se v mysli vracel k pokaženému disku, kde ho od finále dělilo deset centimetrů. "Když jsem viděl, jak málo tam pak naházeli, tak mě to štve ještě víc," dodal. Svým osobním rekordem 66 metrů by ve finále bral čtvrté místo.