NY Rangers - Pittsburgh 2:1Crosbyho parta končí, ve Stanley Cupu postupují Rangers

New York/Praha

Strhující sérii play off NHL ovládli favorizovaní Rangers. Po výhře 2:1 v prodloužení nad Pittsburghem postoupil newyorský tým do dalšího kola bojů o Stanley Cup. Po vítězství 4:1 v sérii postoupil do semifinále Východní konference, kde nastoupí proti Capitals, nebo Islanders. Rázným způsobem odvrátila vyřazení Ottawa, která rozdrtila Montreal 5:1, Minnesotě po výhře nad St. Louis schází k postupu poslední krok.

Hagelinův gól v prodloužení strhl na ledě Madison Square Garden bouři.

Jasný výsledek série v poměru 4:1 pro New York může být matoucí. Žádný ze zápasů tohoto čtvrtfinále Východní konference totiž neskončil více než jednobrankovým rozdílem. Nesmírně napínavou podívanou nabídl i ten poslední, v němž Rangers zvítězili 2:1.

„Mám trochu výpadek," řekl úspěšný střelec Carl Hagelin o gólové situaci, díky níž New York stvrdil svůj postup.

Jako první se v utkání prosadili Rangers. V přesilovce je svým důrazem před brankou dostal v páté minutě zápasu do vedení Stepan. O poznání vyrovnanější byl průběh druhé třetiny. Penguins nakonec překonali švédskou zeď v newyorské bráně ve 38. minutě. Crosby nahrával přes brankoviště Spalingovi, jenž tělem dotlačil puk za Lundqvistova záda.

Ve třetím dějství už ale žádná branka nepadla. Oba brankáři se přitom museli činit, aby soupeři nenabídli potenciální rozhodnutí zápasu. Fleury kapituloval nakonec až v prodloužení. V 71. minutě ho propálil Hagelin, jenž si zpoza brány vybruslil na pravý kruh, odkud brankáře Pittsburghu překonal nenápadnou střelou, a zařídil tak Rangers výhru 2:1.

Ze 132 střel, které hráči Pittsburghu v celé sérii vyslali na brankáře Henrika Lundqvista, našlo svou cestu do brány jen 8. „Byli jsme v té sérii skutečně dobří, opravdu ano," chválil poražené jejich kouč Mike Johnston. „Linie s těmi výhrami 2:1 je opravdu povedená. Zaslouží si uznání," řekl trenér Penguins k postupu New Yorku. Právě zmiňovaným brankovým poměrem Rangers ovládli všechny zápasy v sérii.

V dalším kole play off se New York Rangers utká s vítězem série Washington - NY Islanders, kde prvně jmenované mužstvo vede 3:2 na zápasy.

Ottawa chytá druhý dech

Vystoupení Ottawy v play off připomíná svým průběhem základní část. Hráči z hlavního města Kanady ztráceli ještě v úvodu února čtrnáct bodů na elitní osmičku, do které se mocným finišem protlačili. V sérii s Montrealem prohráli Senators úvodní tři duely, ale opět dokazují, že se nevzdávají. Opřít se mohou znovu o brankáře Craiga Andersona, jenž vychytal výhry 1:0 a 5:1, a na posledním triumfu se podílel 45 zásahy.

Ottawa v pátém utkání směřovala k výhře od začátku a brankami Bobbyho Ryana, Patrika Wierciocha a Erika Karlssona disponovala po dvou třetinách třígólovým náskokem. V úvodu závěrečného dějství vykřesal Tom Gilbert Montrealu jiskřičku naděje, která ale v závěru pohasla trefami Erika Condry a znovu Ryana.

St. Louis vstřelilo v desáté minutě úvodním gól zápasu Vladimirem Tarasenkem, jenž v letošním play off skóroval už pošesté. Jenže vzápětí srovnal Marco Scandella a rozhodující trhák si Minnesota vypracovala v závěru prostřední části, kdy byhěm 86 sekund udeřili Nino Niederreiter a Mikko Koivu.

Marná byla střelecká převaha Blues (37:19), efektivní hosté je v poslední třetině dorazili gólem Charlieho Coylea.

1. kolo play off NHL:
Východní konference - 5. zápasy:
Montreal - Ottawa 1:5 (0:2, 0:1, 1:2)
Branky: 42. Gilbert - 10. a 60. Ryan, 16. Wiercioch, 35. Karlsson, 55. Condra. Střely na branku: 46:25. Diváci: 21.287. Hvězdy zápasu: 1. Anderson, 2. Karlsson (oba Ottawa), 3. Galchenyuk (Montreal). Stav série: 3:2.
NY Rangers - Pittsburgh 2:1 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 5. Stepan, 71. Hagelin - 38. Spaling. Střely na branku: 36:38. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Hagelin, 2. Lundqvist (oba NY Rangers), 3. Fleury (Pittsburgh). Konečný stav série: 4:1.
Západní konference - 5. zápas:
St. Louis - Minnesota 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
Branky: 9. Tarasenko - 12. Scandella, 35. Niederreiter, 37. Koivu, 55. Coyle. Střely na branku: 37:19. Diváci: 19.653. Hvězdy zápasu: 1. Dubnyk, 2. Koivu (oba Minnesota), 3. Tarasenko (St. Louis). Stav série: 2:3.