Pětibojař Svoboda vybojoval třetí české zlato! Oštěpař Veselý skončil čtvrtý

Zlatou medaili vybojoval v patnáctý den olympijských her český moderní pětibojař David Svoboda. Soutěž rozjel skvěle - vyhrál úvodní šerm, po plavání si sice pohoršil a klesl na druhou příčku za Číňana Čung-žung Cchao, ale po parkuru, v němž nasbíral 68 trestných bodů, šel zase do vedení a v závěrečné disciplíně, kterou byl běh kombinovaný se střelbou, po dramatickém souboji s Číňanem zlato. Oštěpař Vítězslav Veselý skončil čtvrtý.

Moderní pětibojař David Svoboda slaví olympijský triumf a zisk zlaté medaile.

Velké naděje vkládala česká výprava do Kateřiny Nash v závodě horských kol. Ta však očekávání nenaplnila a o medailových příčkách si mohla nechat jen zdát. Dojela na čtrnáctém místě se ztrátou 5:30 na vítěznou Francouzku Bressetovou. Stříbro na trati dlouhé 29,3 km získala Němka Spitzová, bronz vybojovala Američanka Gouldová.

Šerm Svoboda vyhrál, po plavání byl druhý

Skvěle rozjel moderní pětiboj David Svoboda, který je po šermu ve vedení! Ve 35 soubojích zaznamenal 26 výher a 9 porážek a odnáší si 1024 bodů, čímž vyrovnal dosavadní olympijské maximum. O druhé místo se dělí Rus Ljosun a Číňan Čung-žung Cchao, kteří s mají s bilancí 25:10 na kontě 1000 bodů. Ondřej Polívka měl skóre 12:23 a spolu s dalšími dvěma soupeři uzavírá startovní pole na děleném 34. místě.

Ve druhé disciplině, jímž bylo plavání na 200 metrů volný způsob, se ovšem Svobodovi nedařilo. Ve čtvrté rozplavbě skončil časem 2:04.86 až sedmý a připsal si na konto 1304 bodů, což pochopitelně znamenalo propad v celkové pořadí. Druhý český reprezentant Polívka si naopak trochu polepšil, neboť skončil třetí a sebral tak 1328 boů. Rozplavbu vyhrál Maďar Kasza.

Nejrychlejší v plavání byl Egypťan El Džezírí (1:56.70) před domácím Woodbridgem a Číňanem Čung-žung Cchao. Polívka byl desátý nejrychlejší, Svoboda pak sedmnáctý, takže vedoucí příčku vyklidil a propadl se na druhé místo. Do vedení se po plavání dostal Číňan Čung-žung Cchao, na kterého ztrácí Svoboda 48 bodů. Třetí Rus Lesun má na Svobodu manko 16 bodů.

Po parkuru opět vedl

Polívka figuroval po plavání na 26. místě se ziskem 2016 bodů, v parkuru ovšem na osmiletém valachovi Umbertovi de Fauquezovi nasbíral 60 trestných bodů, další čtyři si připsal za překročení časového limitu.

Svoboda se sedmiletým valachem Fellow van T nasbíral na prkuru 60 trestných bodů a osm dalších za překročení časového limitu, ale i toto manko mu stačilo, aby se vrátil na první příčku. Vedoucí Číňan Čung-žung Cchao totiž parkur vyloženě pokazil a své konto zatížil 120 trestnými body,

Nejlépe parkur absolvovali Maďaři Kasza a Marosi, kteří ho zvládli čistě, stejně jako Ital De Luca.

V běhu a střelbě jasně triumfoval

Poslední disciplinou, která na moderní pětibojaře čekala, byl běh spojený se střelbou. Svoboda vyběhl na trať o pouhou sekundu dříve, než druhý Číňan Čung-žung Cchao, protože čtyřbodový rozdíl v pořadí představoval právě onu sekundu.

Na hodně vlinité a náročné trati spolu sváděli dramatický boj. Při poslední střelbě Svoboda jeden terč minul, takže na poslední běžecký úsek vybíhal jako první Číňan.

Své síly ale přecenil, nasazenému tempu podlehl a na závěr českého reprezentanta nestačil. Svoboda se přes něho přehnal a olympijské zlato získal naprosto suverénně. Pro Číňana zůstalo stříbro, třetí příčku obsadil a bronz bral Maďar Marosi.

Konečné pořadí: 1. Svoboda (ČR) 5928 b. (šerm: 1024 - plavání: 1304 - parkúr: 1132 - kombinovaný běh a střelba: 2468), 2. Cchao Čung-žung (Čína) 5904 (1000 - 1376 - 1080 - 2448), 3. Marosi (Maď.) 5836 (880 - 1336 - 1200 - 2420), 4. Lesun (Rus.) 5764, 5. Gebhardt (Něm.) 5756, 6. Daniel (Rak.) 5744, 7. Mojsejev (Rus.) 5736, 8. Kinderis (Lit.) 5732, ...15. Polívka (ČR) 5652 (688 - 1328 - 1136 - 2500).

Veselý čtvrtý

Do finálového závodu postoupil oštěpař Vítězslav Veselý nejlepším výkonem 88,34 metru, ve finále tak daleký hod nedokázal zopakovat. Nejdále hodil náčiní do dálky 83,34 metru a skončil na čtvrté příčce. Překvapivým vítězem je Keshorn Walcott z Trinidadu.

Česká štafeta žen na 4x400 metrů ve složení Rosolová, Bergrová, Bartoníčková, Hejnová skončila ve finálovém běhu na sedmé příčce. Zvítězily Američanky.

O již třetí nejcennější kov z letošních her bude usilovat jamajský sprinter Usain Bolt - finále štafet na hladké stovce je naplánováno na 22:00.