Odpykal si trest za doping a vyhrál. Ital Basso ovládl Giro

Italský cyklista Ivan Basso vyhrál podruhé v kariéře Giro d'Italia. V nedělní závěrečné časovce ve Veroně udržel vedení a navázal na triumf z roku 2006. Basso si připsal první velké vítězství po dvouletém trestu za doping.

Ivan Basso podruhé v kariéře vyhrál slavné Giro.

Dvaatřicetiletý Basso oslavil triumf spolu se svými dvěma dětmi a manželkou, která čeká třetího potomka. "Trpěli jsme společně, teď budeme oslavovat společně," připomněl Basso distanc, který dostal za zapletení do dopingové aféry kolem nechvalně proslulého lékaře Eufemiana Fuentese.

Basso se do čela průběžné klasifikace posunul v páteční horské etapě. Důležitý krok k triumfu poté vítěz dvou etap udělal o den později, kdy v další náročné etapě zvýšil náskok před druhým Španělem Davidem Arroyem. Toho nakonec porazil o minutu a 51 sekund. Třetí v pořadí Vicenzo Nibali, Bassův krajan a kolega ze stáje Liquigas, ztratil přes dvě a půl minuty.

"Bylo to velmi náročné Giro a myslím, že vítězství je o to sladší, protože to byl opravdu velkolepý závod," uvedl vítěz Gira z roku 2006. "Musím poděkovat týmu, protože pro mě fantasticky pracoval," dodal.

Basso se teď chce připravit na Tour de France. Rád by napodobil Marka Pantaniho, který v roce 1998 zatím jako poslední dokázal vyhrát Giro i Tour. "Rozhodně se nepojedu jen zúčastnit. Alberto Contador je ve skvělé formě, ale dost jsem se zlepšil a Tour je pro mě velkým cílem. Myslím, že tam můžu něco dokázat," uvedl týmový kolega českého cyklisty Romana Kreuzigra, jenž má být na Tour rovněž lídrem Liquigasu.

Patnáctikilometrovou časovku, která končila před starověkým amfiteátrem, vyhrál Gustav Erik Larsson. Švédský jezdec trať zvládl v čase 20 minut a 19 vteřin. Basso skončil patnáctý. Český jezdec František Raboň dojel na 45. příčce a v konečné klasifikaci obsadil 134. místo.

Giro d'Italia, 21. etapa (časovka jednotlivců na 15,3 km):
1. Larsson (Švéd.) 20:19, 2. Pinotti (It.) -2, 3. Vinokurov (Kaz.) -17, 4. Evans (Austr.) -22, 5. Nibali (It.), 6. Konovalovas (Lit.) oba -23, 7. Wiggins (Brit.) -29, 8. Meyer (Austr.) -32, 9. Scarponi (It.) -35, 10. Stamsnijder (Niz.) -37, ...45. Raboň (ČR) -1:18.
Konečné pořadí:
1. Basso (It.) 87:44:01, 2. Arroyo (Šp.) -1:51, 3. Nibali -2:37, 4. Scarponi -2:50, 5. Evans -3:27, 6. Porte (Austr.) -7:06, 7. Vinokurov -7:22, 8. Sastre (Šp.) -9:39, 9. Pinotti (It.) -14:20, 10. Kiserlovski (Chorv.) -14:51, ...134. Raboň -4:19:17.