Čeští tenisté hrají po prvním dni s Francií 1:1

OSTRAVA/PRAHA

Čeští tenisté hrají po prvním dni prvního kola Davisova poháru s Francií 1:1. V úvodním utkání porazila česká dvojka Tomáš Berdych Gillese Simona 3:1 na sety. Ve druhém střetnutí podlehl Radek Štěpánek Jo-Wilfriedovi Tsongovi 0:3 na sety. V sobotu je na programu čtyřhra, závěrečné dvouhry se odehrají v neděli.

Simon vstoupil do svého premiérového daviscupového utkání nervózně a hned v úvodní hře, v níž podával, ztratil své podání. Český tenista v celém průběhu úvodní sady měl navrch, přesto musel o zisk úvodního setu bojovat, když za stavu 5:4 o svůj servis přišel. Ve zkrácené hře, do níž zápas došel, však český tenista dominoval a získal jej v poměru 7:3. O osudu druhého setu, v němž si oba tenisté dlouho drželi s přehledem své servisy, rozhodla sedmá hra, v níž Simon sebral Berdychovo podání čistou hrou. Simon vyhrál druhý set 6:4.

Průlomovým setem celého zápasu byla třetí sada. Do té vstoupil mnohem lépe Francouz a zlepšenou hrou v mezihře dokázal Berdycha tlačit do defenzivy. V pátém a sedmém gamu útočil na Berdychův servis, český tenista však dokázal odolat zejména díky vynikajícímu servisu. Čech se dokonce dostal do výhody, když za stavu 5:3 podával na zisk setu, Simonovi se ale podruhé v utkání podařilo smazat nepříznivý vývoj gamů a sada nakonec doputovala do druhého tie-breaku zápasu. V té byl znovu dominantním hráčem Berdych, jenž se ujal vedení 2:1 na sety.

Do čtvrtého setu vstoupil Berdych snově, když získal tři hry v řadě a na svém kontě měl dva proražené servisy soupeře. Francouz se snažil o zdramatizování, Berdych však nakonec dovedl set i zápas do vítězného konce. "Bod je pro nás velice důležitý, jsem za něj nesmírně rád. Nechtěl jsem se Simonem hrát příliš dlouhé výměny. Dokáže totiž soupeře skvěle rozebrat. Zároveň jsem chtěl dobře podávat," řekl po zápase Berdych v rozhovoru pro Českou televizi a dodal, že roli mohla hrát i skutečnost, že Simon hrál teprve první daviscupový zápas. "Nervozita mohla hrát roli, ale na to se historie neptá," zakončil český tenista.

Tsonga s přehledem porazil Štěpánka

Štěpánek s Tsongou vstoupili do zápasu koncentrovaně a oba si snadno drželi svá podání. Český hráč úspěšně praktikoval systém servis - síť, Tsonga získával body razantními údery. Prvním, kdo si vypracoval brejkboly, byl Francouz, který za stavu 5:5 získal dvě šance k prolomení Štěpánkova podání a hned první využil skvělým prohozem. Tsonga získal úvodní set na svou stranu v poměru 7:5.

Tsonga vstoupil do druhé sady fenomenálně, když získal Štěpánkovo podání čistou hrou. A když se Francouzi podařilo získat i další brejk, bylo o osudu druhého setu rozhodnuto. Jedenáctému hráči světa se dařily téměř všechny údery a nakonec získal druhou sadu ve svůj prospěch a ujal se vedení 2:0 na sety.

Na začátku třetího setu Štěpánek odolal útokům francouzského tenisty a svá podání si hlídal. Jeho soupeř si vedl obdobně. V závěru setu se začal Tsonga vztekat, když ho diváci několikrát vyrušili před servisem. Francouz diskutoval s rozhodčím a vypadal rozhozen, čehož se pokusil Štěpánek využít za stavu 6:5. Český tenista vedl při podání Francouze již 30:0, set však do vítězného konce dovést nedokázal. Vstup do následujícího tie-breaku se vydařil lépe Tsongovi, který nakonec dovedl set i zápas do vítězného konce.

"Tsonga hrál dneska neuvěřitelný zápas. Na co sáhl, to mu tam spadlo. Vůbec jsem se nedokázal dostat ke své hře. Ani jsem se nedostal na brejkbol. Nevím, co jsem dnes mohl udělat jinak. Musím před jeho výkonem smeknout," řekl bezprostředně po utkání pro ČT Štěpánek.

Davis Cup, 1. kolo:
Česká republika - Francie 1:1
Berdych - Simon 7:6 (7:3), 4:6, 7:6 (7:2), 6:3, Štěpánek - Tsonga 5:7, 2:6, 6:7.