Las Vegas - Washington 6:4Stav série 1:0Česká paráda ve finále Stanley Cupu! Nosek dvěma góly rozhodl úvodní bitvu

Las Vegas/Praha

Hlavním hrdinou úvodního finále Stanley Cupu se stal český útočník Tomáš Nosek. Dvěma góly rozhodl o vítězství nováčka soutěže Vegas Golden Knights nad Washingtonem 6:4 a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. V dresu poražených si po jednom bodu za asistence připsali obránce Michal Kempný a útočník Jakub Vrána.

Útočník Vegas Tomáš Nosek střílí vítězný gól úvodního finále Stanley Cupu.

Dramatické utkání na ledě Vegas nabídlo hned čtyři obraty ve skóre. Domácí ovládli úvod zápasu, kdy měli herní i střeleckou převahu a po zásluze se dostali do vedení díky trefě obránce Colina Millera v přesilovce při vyloučení Andreho Burakovského.

Capitals ale záhy odpověděli. Nejprve přízemní střelu Kempného od modré šikovně tečoval bekhendem brány do Brent Connolly. A ze necelou minutu po Vránově pasu objel bránu T.J . Oshie a naservíroval vedoucí gól pro Nicklase Bäckströma.

Do kabin se šlo ale za nerozhodného stavu, protože domácí kanonýr William Karlsson z úhlu překonal Bradena Holtbyho.

Vrána se neprosadil

V úvodu druhého dějství měli znovu navrch Vegas. Reilly Smith znovu překlopil vedení na stranu domácích. Srovnat mohl Vrána, jenže jeho pokus Marc-André Fleury vytěsnil na tyč. Akce v polovině zápasu, kterou zakončoval John Carlson, už ale úspěšná byla. A tak i po druhé siréně bylo srovnáno, tentokrát na 3:3.

Do třetí třetiny už vstoupili lépe hosté, když už po minutě a deseti sekundách tečoval Tom Wilson Ovečkinovu střelu za záda Fleuryho, jenž si puk srazil bruslí do branky. Pak ale přišel nešťastný moment Kempného, po jehož souboji s Noskem u branky se puk dostal na volného Ryana Reavese, proti němuž Holtby neměl nárok.

Znovu tedy srovnáno. Deset minut před koncem pak přišly velké chvíle českého hrdiny Vegas. Shea Theodore našel křížným pasem před bránou Noska a pardubický odchovanec pohotovou trefou do odkryté brány vystřelil svému týmu výhru.

Slávu si pak mohl pětadvacetiletý český forvard vychutnat tři sekundy před koncem, kdy při risku soupeře bez brankáře dojel u mantinelu vyhozený puk a do prázdné branky přidal gólovou pojistku.

Druhý finálový duel na ledě Vegas je na programu v noci ze středy na čtvrtek od 2:00 SELČ.

Vegas Golden Knights - Washington Capitals 6:4 (2:2, 1:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 8. C. Miller (Haula), 19. W. Karlsson (R. Smith, Engelland), 24. R. Smith (Engelland, Marchessault), 43. Reaves, 50. Nosek (S. Theodore), 60. Nosek (Perron) - 15. Connolly (Kempný, Burakovsky), 16. Bäckström (Oshie, Vrána), 29. J. Carlson (Oshie, Bäckström), 42. T. Wilson (Ovečkin, Kuzněcov). Rozhodčí: Joannette, McCauley - MacPherson, Murray. Vyloučení: 2:2. Využití: 1:0. Střely na branku: 34:28. Diváci: 18 575. Hvězdy zápasu: 1. Tomáš Nosek, 2. Shea Theodore, 3. Deryk Engelland (všichni Vegas). Stav série: 1:0.
Vegas: Fleury - Schmidt, McNabb, S. Theodore, Engelland, C. Miller, Sbisa - R. Smith, W. Karlsson, Marchessault - Tuch, Haula, Neal - Carpenter, Eakin, Perron - Reaves, Nosek, Bellemare. Trenér: Gerard Gallant.
Washington: Holtby - Niskanen, Orlov, J. Carlson, Kempný, Djoos, Orpik - T. Wilson, Kuzněcov, Ovečkin - Oshie, Bäckström, Vrána - Connolly, Eller, Burakovsky - Smith-Pelly, Beagle, Stephenson. Trenér: Barry Trotz.