Rubriky:

Běžkyně sobě

Američané nahrávají muslimkám. Projde jim to?

19. března 2017 08:02 - Praha

Jako by americké firmě nestačilo, jaký humbuk způsobila jedním ze svých nejšílenějších projektů, a už přichází s další kontroverzní záležitostí, která naznačuje, že i muslimská žena má právo sportovat. Jak se s tím popere část světa s tímto převládajícím náboženstvím? Bude snad osud novinky následovat celotělové plavky pro muslimky „burkini“?

 

nike.com

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Výrobce sportovního vybavení přichází na trh se sportovním, funkčním, hedvábně lehkým ‒ hidžábem, tedy muslimským šátkem, který má ženám zahalovat vlasy, krk a poprsí. Sportovní název Nike Pro Hijab reprezentuje sportovní oděvní součástku z prodyšného polyesteru. Jeho výrobce si řekl, že je na čase ozvláštnit dámský katalog. V něm se už novinka objevuje, v sériové výrobě a ke koupi bude na jaře příštího roku.

VÍCE KE SPORTU MUSLIMSKÝCH ŽEN: Jestli mě teď zabijete, bude už pozdě. Takto se přepisují dějiny!

Nošení hidžábu je pevně stanoveno v náboženských předpisech. Například do mešity je ženám zapovězeno vstoupit bez něj. Existují ale i celé státy, kde je jeho nošení povinné. V Saudské Arábii, Afghánistánu či Íránu jeho nenasazení dokonce stíhá náboženská policie. Důvodem k nošení šátku je v zásadě správný předpoklad, že muži před zahalenou ženou snáze udrží své chtíče na uzdě.

Profesionální sportovní hidžáb bude k mání za 35 amerických dolarů a na výběr bude černá, šedá či neutrální tělová barva. Módní kousek má prodloužený zadní díl, který zajišťuje, aby se šátek neposouval či nevyhrnoval, když je žena v pohybu.

Výrobce se může pochlubit také skutečností, že na vývoji této oděvní součástky spolupracoval s muslimskými atletkami včetně běžkyň. Mezi nimi se vyjímají jména jako kupříkladu Manal Rostoma, běžkyně a triatletka žijící v Dubaji nebo Zahra Lari, první krasobruslařka Spojených arabských emirátů nebo olympijská vzpěračka z téže země Amna Al Haddad.

Pro plošné rozšíření hidžábu tak stačí už jen jediné: přesvědčit muslimské muže, aby měli pro sport svých poloviček pochopení.

boe, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Běžkyně sobě

Filtr článků - Běžkyně sobě


Kalendář akcí

Kdykoliv červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce