Rubriky:

Ladíme

Klíšťata útočí: Malý roztoč, velké trápení. Jak se mohou běžci chránit?

2. června 2018 07:55 - Praha

Klíšťata sice neskáčou ze stromů jako příslušníci speciálních sil, jak nám kdysi tvrdili ve škole, nebezpečí pro běžce ale představují i tak, a dost možná dokonce ještě větší. Ukrývat se mohou na kdejaké louce, v jakémkoli porostu, ale nevítaného parazita si můžete odnést i z vlastní zahrady s anglickým trávníkem nebo z městské čtvrti, která zrovna zelení neoplývá. Přenašeči klíšťat nemusí být jen větší savci typu psa nebo kočky, rádi se svezou třeba i na hlodavcích. Jak se nechtěnému krvesajovi a možné infekci nejlépe vyhnout?

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Klíště obecné má běžce rádo. Jejich teplo a pot je schopné vnímat na překvapivě velké vzdálenosti. K tomu mu slouží takzvaný Hallerův orgán, jenž má na koncích svých předních končetin. Klíště pátrající po svém hostiteli pro zlepšení vnímavosti doširoka rozevírá přední pár končetin ‒ doslova vás tak očekává s otevřenou náručí. Stačí pak jen letmý dotek s travinou nebo keřem, případně transportním zvířetem a parazita už máte takříkajíc „v kožichu".

Roztomilé zviřátko muselo zemřít. Sportovkyni šlo v lese o život!

Záliba klíšťat v dobře prokrvených částech povrchu lidského těla běžcům prokrveným z tréninku také příliš nenahrává. O pár kapek krve bychom snad i bez remcání přišli, velkým vykřičníkem je ale možnost přenosu chorob, které nás mohou na dlouhou dobu vyřadit z tréninku a v extrémních případech mohou být i smrtelné (lymská borelióza, zánět mozkových blan).

Jak snížit riziko na možné minimum?

♦ Před klíšťaty nás může částečně ochránit oblečení ‒ s dlouhými rukávy a nohavicemi. Ne že by to pro roztoče byla nepřekonatelná překážka, ale jejich přisátí alespoň ztěžuje. Existuje větší pravděpodobnost, že si klíštěte na oděvu všimnete, než se mu podaří najít si na vás vhodné místo k zakousnutí.

♦ Vyplatí se také nosit oblečení co možná nejsvětlejší. Na něm si cizopasníka všimnete okamžitě a můžete se jej vhodným způsobem zbavit dříve, než z vás udělá svého hostitele.

♦ V přírodním prostředí zůstávejte nejraději na cestách, z dosahu trávy, listů, větviček a dalších, z nichž by se na vás klíště mohlo dostat.

♦ Po tréninku se vysprchujte a prohlédněte se, zda na sobě nějakého roztoče nemáte.

♦ V případě, že už najdete klíště zakousnuté, postupujte rychle. Dnes už se v žádném případě nedoporučuje klíšťata natírat krémy a podobně ani s ním divoce kroutit po směru nebo proti směru hodinových ručiček. Klíště nemá žádný vrták se závitem, jen sosák se zpětnými háčky. Nejúčinnější způsob je vhodnou pinzetou nebo speciálním přípravkem parazita z rány vytrhnout. Důležité: klíště byste měli pevně uchopit za sosák co nejblíže místa vpichu a neměli jej zmáčknout. Tímto způsobem byste si mohli choroboplodné zárodky přímo vstříknout do těla jako nějakou malou stříkačkou. Ránu dobře zdezinfikujte a místo pozorujte. Může trvat až jeden měsíc, než se projeví příznaky infekce. V případě jakýchkoli abnormalit vyhledejte lékaře.

♦ S odstraněným klíštětem zacházejte vždy jako s kontaminovaným materiálem. Nejlépe uděláte, když jej zabalíte do kousku papíru (papírový kapesník, toaletní papír...) a na vhodném místě spálíte.

♦ Používejte ochranné spreje proti klíšťatům. Nejsou sice úplně stoprocentní a jejich účinek nevydrží moc dlouho, přesto ale představují vítanou pomoc.

♦ Po návratu domů zkontrolujte i své domácí mazlíčky. Jejich srst je klíšťaty oblíbený transportní prostředek.

♦ Pokud to se svojí ochranou myslíte opravdu vážně, zauvažujte i o očkování proti klíšťové encefalitidě.

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce