Odjinud

Masakr. Čech vyhrál brutální závod, 440 km zvládl za 110 hodin!

19. ledna 2018 10:01 - Kirk Yetholm/Praha

Výkon, který bere dech. Český extrémní běžec Pavel Paloncý znovu - už potřetí - vyhrál závod Montane Spine Race v severní Anglii, který má renomé nejbrutálnějšího podniku na ostrovech. Rodák ze Šumperku se rval s šílenými podmínkami na trati o délce 440 km více než čtyři dny.

Facebook Montane Spine Race

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Závod odstartoval v neděli v Edale v národním parku Peak District a prakticky přímou cestou na sever zavedl účastníky do Kirk Yetholm nedaleko hranice se Skotskem. Paloncý se probojoval do cíle během dnešní noci s více než osmihodinovým náskokem na dvojici nejbližších pronásledovatelů. Zbytek startovního pole byl stále na trati s obrovským odstupem.

„Bylo to...docela dlouhé," poznamenal s vyčerpaným úsměvem český dobrodruh, když se v cíli unaveně opíral o zeď. „Vlastně to byly dva odlišné závody. První čtyři úseky byly poměrně rychlé, pak se ale podmínky změnily a části mezi posledními dvěma checkpointy byly nesmírně obtížné. Skoro to vypadalo, že tu panuje zima," rozesmál hlouček přítomných.

“It's a great feeling to be here… Again." Pavel Paloncy at the finish of the 2018 MONTANE Spine Race

Zveřejnil(a) Montane Spine Race dne 18. leden 2018

Závod odstartoval v neděli a Paloncý se ještě ve středu pohyboval na druhém místě. Když ale vyrazil po krátké zastávce na pátém průchozím bodu, potkal do té doby vedoucího Eoina Keithe, který se v hustě zasněženém terénu rozhodl vrátit pro sněžnice, nakonec ale v závodě nepokračoval. Český extrémista se posunul na první místo a dál si razil cestu k cíli jako tank.

Na dalším checkpointu setrval Paloncý déle než předpokládal. Pořadatelé totiž závod kvůli nebezpečné předpovědi pozastavili a restartovali jej až ve čtvrtek ráno. Českému závodníkovi navíc udělili tříhodinovou penalizaci za chybějící části povinné výbavy. Paloncý si z trestu „odkroutil" 2:45 hod., zbývající čtvrthodinu mu organizátoři přičetli k času v cíli. Na trať i přes nenadálou pauzu vyrážel ale s bezpečným náskokem a delší odpočinek alespoň využil k tomu, že si v hrnci s teplou vodou rozmrazil nohy. Do cíle se pak probíjel celý následující den.

Paloncý je prvním závodníkem, jemuž se podařilo Spine Race dokončit pětkrát - vedle tří triumfů byl dvakrát druhý. Sám přitom v minulosti prohlásil, že ultra přes vřesoviště, močály i horské hřebeny není ani nejdelší, ani nejnáročnější, ani se neběží v nejchladnějších podmínkách. Zcela se ale ztotožnil s přízviskem, který si bláznivý podnik nese - nejbrutálnější. A letošní ročník jeho slova jen potvrdil.

pn, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud

Kalendář akcí

Kdykoliv červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj