Rubriky:

Radíme

RECENZE: Dana a Emil Zátopkovi ‒ Náš život pod pěti kruhy

12. října 2016 12:26 - Praha

Až se vám poprvé dostane do ruky tato šestisetstránková publikace z nakladatelství Academia, jistě se nenecháte odradit její obsáhlostí ani vahou kvalitního vázaného papíru. Toto nejobsáhlejší vyprávění o životě našeho a patrně i celosvětově nejúspěšnějšího olympijského páru rozhodně stojí za přečtení. A uvidíte, že až dolistujete na poslední stránku knihy a zhltnete poslední její písmena, budete překvapeni, jak snadno jste tento vpravdě zátopkovský maratón zdolali.

 

archiv autora, Sport.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Kdysi dávno, roku 1960 už podobné dílo z per manželů vyšlo v nakladatelství Naše vojsko jako Dana a Emil Zátopkovi vypravují. Vzhledem k tehdy panujícímu režimu nebylo možné vyjadřovat se zcela otevřeně úplně ke všemu. Další omezení pro dnešního čtenáře už bylo čistě historické ‒ vyprávění končilo právě rokem 1960. A jelikož se o osm let později náš největší olympionik vyjádřil nevhodně o bratrské pomoci okupačních vojsk, nebylo mnoho nadějí, že by se publikační činnost manželů mohla ještě nějak rozvíjet.

Leč člověk míní a historie mění. Dana Zátopková v únoru dopsala své vzpomínky, a tak kniha v mnohém navazující na Vypravování, doplňující příhody a postřehy, které ve své době nemohly vyjít, mohla spatřit světlo světa. Snad jen s jediným stínem nad svým zlatavým přebalem ‒ že se jejího vydání již nedočkal sám Emil. Jeho slovo podkreslené laskavým humorem i sebeironií má ale i v ní své místo.

TIP: V letošním olympijském roce vychází další v mnoha ohledech přínosné dílo o životě Emila Zátopka. Pat Butcher, významný britský publicista a dodnes aktivní běžec vlastním nákladem vydává knihu Quicksilver, The Mercurial Emil Zátopek. I z České republiky je snadno dostupná na obchodním portálu Amazon. Ve hře by časem měl být i český překlad knihy zahraničního autora, který manžele Zátopkovy i mnoho míst v České republice spojené s jejich osudy sám nesčetněkrát navštívil. Recenzi knihy připravujeme.

Kniha je rozdělena do sedmi velkých bloků. Jako první dostává slovo Emil, v druhém bloku vypravuje Dana. Mezníky ostatních bloků vlastně tvoří jednotlivé olympijské hry, jichž se pár účastnil. Poutavé, přirozeně plynoucí, lidsky opravdové líčení olympijských vítězství i patálií vám vykouzlí nejeden pobavený úsměv na tváři. Místy třeba ale i nefalšovaný smutek. Společně s Danou a Emilem se dostáváme do pestrých zákoutí tréninků, příprav, olympijských klání, ale i radostí a problémů obyčejně neobyčejného života dvou lidí, manželů zapálených pro sport. A samozřejmě nejrůznějších perzekucí minulého režimu za nepříliš velkou míru solidarity s představami vládnoucí strany.

Kniha je velice pěkně zpracovaná, popisky černobílých fotografií, někdy i ještě nepublikovaných unikátů, jsou vyvedeny ve zlaté barvě stejně jako číslování stránek ve tvaru časového údaje. Kdo četl předchozí knihu Dana a Emil Zátopkovi vypravují, mohl by namítnout, že fotografického materiálu bylo přeci jen více a že původní společnou knihu také velmi vtipně doplňovaly kresby Otakara Maška. Určitě je tomu tak. Na druhou stranu novodobá autobiografie přeci jen pokrývá o čtyři desetiletí více a i ona písmena se musí někam vejít. Šest stovek stran je šest stovek stran.

Kromě životních peripetií manželů Zátopkových bude příznivce sportu jistě zajímat i propracovaná příloha. Týká se totiž Emilových tréninkových metod. Můžeme se tak nechat v pozitivním smyslu slova nakazit životní filozofií olbřímího, a přitom skromného a přátelského atleta a inspirovat se jeho v mnohém progresivním tréninkovým přístupem.

DÁLE O EMILU ZÁTOPKOVI:
Pavel Kosatík ‒ Emil Běžec (mp3) 
Zátopek ...když nemůžeš, tak přidej 
Jean Echenoz - Běhat. Románová pocta Emilu Zátopkovi 

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
• Náš život pod pěti kruhy - Dana Zátopková, Emil Zátopek
René Kujan, Sport.cz

Četli jste knihu Náš život pod pěti kruhy? Jak se vám líbila?

Zrušit


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 červenec 2019 srpen 2019 září 2019 říjen 2019 listopad 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce