Portugalsko - Srbsko 1:2Šok v Portugalsku! Ronaldo a spol. mohou na přímý postup na MS zapomenout

Lisabon

Fotbalisté Srbska překvapivě vyhráli na hřišti Portugalska 2:1 a postoupili na úkor svého dnešního soupeře na světový šampionát v Kataru. Obrat dokonal v 90. minutě střídající Aleksandar Mitrovič. Druhé Portugalsko čeká play off, stejně jako Švédsko, které podlehlo 0:1 vítězi skupiny B Španělsku. Chorvatsko udolalo v závěrečném kvalifikačním duelu Rusko 1:0, o vítězi skupiny H rozhodla vlastní branka Fjodora Kudrjašova z 81. minuty.

Zklamaní portugalští fotbalisté Cristiano Ronaldo (vlevo) a Joao Felix poté, co Srbové v závěru zápasu rozhodli o své výhře a přímém postupu na MS.

Srbové, Španělé a Chorvaté doplnili už jistou šestici účastníků MS. Už dříve v kvalifikaci uspěly Německo, Dánsko, Belgie, Francie a Brazílie, na turnaji nebude chybět ani domácí Katar. Šampionát se uskuteční příští rok od 21. listopadu do 18. prosince.

Německo potvrdilo prvenství v kvalifikační skupině J výhrou 4:1 v Arménii. Do play off jde z druhého místa Severní Makedonie, která si poradila 3:1 s Islandem.

Aleksandar Mitrovič srbským hrdinou! Pozdním vítězným gólem v Portugalsku zajistil své zemi účast na MS.

Portugalcům stačila díky lepšímu skóre i remíza, navíc už ve druhé minutě vedli po Sanchesově přesné střele na přední tyč. V 33. minutě ale gólman Patricio neudržel před brankovou čárou Tadičovu střelu z hranice vápna a srbský kapitán v 90. minutě poslal přesný centr na hlavu Mitroviče, jenž rozhodl.

Španěl Álvaro Morata se raduje z branky, kterou rozhodl zápas se Švédskem.

V základní sestavě Švédska chyběl hvězdný Zlatan Ibrahimovic, na hřiště se dostal až v 73. minutě, ani on ale kýžený postupový gól nevstřelil. Naopak Španělé si pojistili 12. účast na MS v řadě v 86. minutě zásluhou Moratovy dorážky.

Úřadující vicemistři světa Chorvaté na domácí půdě ve Splitu potřebovali zvítězit a svého přímého konkurenta drželi v průběhu utkání pod velkým tlakem. Soupeře přestříleli 20:2, v síti ale míč skončil až v závěru střetnutí poté, co si Kudrjašov srazil centr z levé strany do vlastní brány.

Chorvatsko se tak dostalo o bod na první místo. Rusko čeká play off, do kterého postoupí týmy z druhých míst. Třetí příčku ve skupině obsadilo Slovensko po vysoké výhře 6:0 na Maltě, hattrickem se blýskl Ondrej Duda.

Německo zvládlo i sedmý zápas pod vedením trenéra Flicka, který tým převzal v létě po neúspěšném Euru. Výhru v Arménii řídil dvougólový Ilkay Gündogan, domácí se dočkali čestného zásahu díky Mchitarjanově penaltě.

Fotbalisté Německa se radují z branky

Druhou příčku ve skupině udržela Severní Makedonie, play off jí vystřelil dvěma góly po změně stran Elmas. Rumunsku tak nestačila ani výhra 2:0 v Lichtenštejnsku. Trefili se Man a Bancu, záložník pražské Slavie Stanciu v prvním poločase neproměnil pokutový kop.

Závěrečných pět minut odehrál rumunský záložník Enes Sali, jenž se stal ve věku 15 let a 264 dní nejmladším evropským hráčem, který zasáhl do soutěžního reprezentačního utkání.

Kvalifikace MS 2022 ve fotbale:
Skupina A:
Lucemburk: Lucembursko - Irsko 0:3 (0:0)
Branky: 67. Duffy, 75. Ogbene, 88. Robinson.
Lisabon: Portugalsko - Srbsko 1:2 (1:1)
Branky: 2. Sanches - 33. Tadič, 90. Mitrovič.
Ta' Qali: Malta - Slovensko 0:6 (0:3)
Branky: 8., 69. a 82. Duda, 6. a 16. Rusnák, 72. De Marco. ČK: 47. Camenzuli, 51. Teuma (oba Malta).
Lublaň: Slovinsko - Kypr 2:1 (0:0)
Branky: 48. Zajc, 84. Gnezda Čerin - 89. Kakulis.
Jerevan: Arménie - Německo 1:4 (0:2)
Branky: 58. Mchitarjan z pen. - 45.+4 z pen. a 50. Gündogan., 15. Havertz, 64. Hofmann.
Vaduz: Lichtenštejnsko - Rumunsko 0:2 (0:1)
Branky: 8. Man, 87. Bancu.
Skopje: Severní Makedonie - Island 3:1 (1:0)
Branky: 65. a 87. Elmas, 7. Alioski - 54. Thorsteinsson. ČK: 79. Jóhannesson (Island).