Sev. Irsko - Itálie 0:0Další šok v boji o MS! Itálie selhala a musí do baráže

Nečekaný šok zažili fotbalisté Itálie na závěr bojů v základní skupině o postup na MS. Úřadující mistři Evropy uhráli v Severním Irsku jen bezbrankovou remízu a přišli tak o přímý postup na světový šampionát. Z druhé příčky musí do baráže, zatímco přímý postup si z první pozice zajistili Švýcaři díky výhře 4:0 nad Bulharskem. Postup do Kataru si také podle očekávání zajistila Anglie po kanonádě proti San Marinu 10:0.

Zklamaný reprezentant Itálie Giovanni Di Lorenzo po remíze v Severním Irsku.

Mistrovství světa po dnešku zná 11 z 32 účastníků. Už dříve v kvalifikaci uspěly Německo, Dánsko, Francie, Belgie, Chorvatsko, Španělsko, Srbsko a Brazílie, které doplnily hostitele Katar. Závěrečný turnaj se bude hrát příští rok od 21. listopadu do 18. prosince.

Italové nedokázali v Belfastu prolomit obranu Severního Irska, navíc je musel několikrát podržet brankář Donnarumma. Tým z Apeninského poloostrova podruhé za sebou musí do baráže, v té minulé o postup na světový šampionát v roce 2018 nečekaně podlehl Švédsku.

Kouč Roberto Mancini Itálii k přímému postupu na MS nedovedl.

Švýcaři v prvním poločase v Lucernu ještě převahu nad Bulharskem nevyjádřili gólově. Okafor krátce před pauzou trefil tyčku, ale ve 48. minutě už domácí útočník otevřel skóre premiérovým gólem za národní tým. Náskok favorita zvýraznili Vargas, Itten a Freuler. Švýcarská reprezentace vyhrála skupinu o dva body před Itálií a na MS si zahraje podvanácté v historii.

Angličané ovládli skupinu I o šest bodů před Polskem. To ve Varšavě zakončilo kvalifikaci prohrou 1:2 s Maďarskem a půjde do březnového play off.

Nejhorší tým světa podle žebříčku FIFA vzdoroval Anglii jen do šesté minuty, kdy skóroval Maguire. Poté brankáře San Marina překonal vlastní trefou Fabbri. Od 27. do 42. minuty se čtyřikrát prosadil Kane, dva góly vstřelil z penalt. Útočník Tottenhamu se stal prvním anglickým střelcem čtyř branek v jednom utkání od roku 1993, kdy to dokázal Ian Wright.

Angličtí fotbalisté Emile Smith Rowe (vlevo) a Harry Kane oslavují jeden z gólů proti San Marinu.

Po změně stran domácí debakl ještě zvýraznili Smith Rowe, Mings, Abraham a Saka. Albion dal v zápase deset branek poprvé od vítězství 10:0 nad USA v květnu 1964. Angličané budou na MS startovat posedmé za sebou a celkově pošestnácté. Zlato získali v roce 1966, což je jejich poslední významná mezinárodní trofej.

Jistý účastník světového šampionátu Dánsko v Glasgow podlehlo 0:2 Skotsku, které mělo už před utkáním zaručenou baráž. Seveřané v kvalifikační skupině F poprvé zaváhali po úvodních devíti výhrách.

Kvalifikace MS 2022 ve fotbale:
Skupina C:
Belfast: Severní Irsko - Itálie 0:0
Lucern: Švýcarsko - Bulharsko 4:0 (0:0)
Branky: 48. Okafor, 57. Vargas, 72. Itten, 90.+1 Freuler.
1.Švýcarsko853015:218
2.Itálie844013:216
3.Severní Irsko82336:79
4.Bulharsko82246:148
5.Litva81074:193
Skupina F:
Klagenfurt: Rakousko - Moldavsko 4:1 (2:0)
Branky: 4. a 55. z pen. Arnautovic, 22. Trimmel, 83. Ljubicic - 60. Nicolaescu.
Netanja: Izrael - Faerské ostrovy 3:2 (1:0)
Branky: 30. Dabbur z pen., 58 Weissman, 74. D. Peretz - 62. S. Vatnhamar, 72. K. Olsen.
Skupina I:
Serravalle: San Marino - Anglie 0:10 (0:6)
Branky: 27. z pen., 32., 39. z pen. a 42. Kane, 6. Maguire, 15. vlastní Fabbri, 58. Smith Rowe, 69. Mings, 78. Abraham, 79. Saka. ČK: 68. Rossi (San Marino).
Tirana: Albánie - Andorra 1:0 (1:0)
Branka: 73. Cekici z pen.
Varšava: Polsko - Maďarsko 1:2 (0:1)
Branky: 62. Šwiderski - 37. Schäfer, 80. Gazdag.