Nizozemsko - USA 3:1SESTŘIH: Tulipány jsou mezi osmi nejlepšími, americký odpor byl chabý

10. Depay 1 : 0
45. Blind 2 : 0
76. Wright 2 : 1
81. Dumfries 3 : 1

Nizozemsko vyhrálo první osmifinálový duel fotbalového MS nad Spojenými státy 3:1. Další soupeř Tulipánů v Kataru vzejde z dvojice Argentina - Austrálie, která se střetne dnes večer.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih utkání MS Nizozemsko - USAVideo: Česká televize

Oranje si rozhodující náskok vypracovali už v prvním poločase, kdy se po přihrávkách Denzela Dumfriese trefili Memphis Depay a Daley Blind. V 76. minutě snížil střídající Haji Wright, ale o pět minut později uklidnil evropský celek Dumfries.

Nizozemci od loňské porážky v osmifinále Eura od českého týmu neprohráli 19. utkání za sebou a na světovém šampionátu zvládli třetí osmifinále po sobě. Při poslední účasti na turnaji v roce 2014 získali bronz. Jejich maximem je stříbro z let 1974, 1978 a 2010.

Nizozemec Memphis Depay se raduje z gólu proti USA.

Spojené státy na MS uspěly v jediném z pěti osmifinále (v roce 2002). Jejich největším úspěchem nadále zůstává třetí místo z prvního šampionátu v roce 1930.

Američané už ve třetí minutě mohli jít vedení, brankář Noppert ale levou nohou zastavil Pulisicovu střelu. Naopak Nizozemci se z první šance nemýlili a po povedené kombinační akci v 10. minutě skórovali. Dumfries přihrál do vápna na zcela osamoceného Depaye a útočník Barcelony střelou k tyči nedal Turnerovi příležitost zasáhnout. Depay se 43. trefou osamostatnil na druhém místě v historickém pořadí nejlepších nizozemských střelců. Na prvního Van Persieho mu schází sedm gólů.

Dlouho se pak žádné šance nerodily, ale před odchodem do šatny Nizozemci navýšili náskok po podobné akci. Dumfries další přihrávkou našel v šestnáctce Blinda a záložník Ajaxu přízemní ranou překonal Turnera.

Nizozemský gólman Andries Noppert likviduje šanci Hajiho Wrighta z USA.

Zkraje druhé půle se po rohovém kopu dostal míč k Reamovi, americký stoper ale z malého vápna ideálně nezakončil a neoslavil gólově 50. reprezentační start. Vzápětí si na opačné straně dal málem vlastní branku jeho parťák z obrany Zimmerman, jenže gólman Turner balon vyrazil. McKennie poté přestřelil nizozemskou branku, Depayův pokus vytáhl Turner nad. Americký brankář si poradil i s ranou střídajícího Koopmeinerse zpoza vápna.

V 75. minutě Depay zpětnou přihrávkou "namazal" míč dalšímu příchozímu hráči z lavičky Wrightovi, který obehrál Nopperta a vystřelil, radost z gólu mu ale včasným odkopem překazil Dumfries.

Za okamžik se ale Wright dočkal, poté co se vložil do přihrávky Pulisice a kuriózním zakončením přehodil Nopperta. Američané zvýšili úsilí, jenže naděje na vyrovnání jim vzal Dumfries. Hráč milánského Interu si naběhl na Blindův centr a z voleje na vzdálenější tyč dal výsledku konečnou podobu.

"Oranje" neprohráli s USA v pátém ze šesti vzájemných utkání, v předchozích případech šlo vždy o přípravné duely.

MS ve fotbale v Kataru:
Osmifinále (Dauhá)
Nizozemsko - USA 3:1 (2:0)
Branky: 10. Depay, 45.+1 Blind, 81. Dumfries - 76. Wright. Rozhodčí: Sampaio - Boschilia, Pires (všichni Braz.) - Gallo (video, Kol.). ŽK: Koopmeiners, F. de Jong (oba Niz.). Diváci: 44 846
Nizozemsko: Noppert - Timber, Van Dijk, Aké (90.+3 De Ligt) - Dumfries, De Roon (46. Bergwijn), F. de Jong, Blind - Klaassen (46. Koopmeiners) - Gakpo (90.+3 Weghorst), Depay (82. Simons). Trenér: Van Gaal
USA: Turner - Dest (75. Yedlin), Zimmerman, Ream, Robinson (90.+2 Morris) - Adams - Musah, McKennie (67. Wright) - Weah (67. Aaronson), Ferreira (46. Reyna), Pulisic. Trenér: Berhalter