Anglie - Senegal 3:0SESTŘIH: Anglie přejela afrického mistra a vyzve světové šampiony

39. Henderson 1 : 0
45. Kane 2 : 0
57. Saka 3 : 0

Fotbalisté Anglie v osmifinále světového šampionátu v Kataru splnili roli favorita a nad Senegalem zvítězili hladce 3:0. Úřadující vicemistři Evropy rozhodli zápas v Chúru dvěma góly na konci úvodního dějství, kdy se prosadili Jordan Henderson a poprvé na turnaji kapitán Harry Kane. V 57. minutě přidal třetí branku Bukayo Saka. Ve čtvrtfinále výběr Albionu v sobotu změří síly s obhájci zlata z Francie.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih osmifinálového utkání MS Anglie - SenegalVideo: Česká televize

Angličané na mistrovství světa zvládli osmifinále pošesté z osmi pokusů. Celek Albionu ani ve 22. utkání proti soupeři z Afriky neprohrál a na turnaji v Kataru si připsal druhé vítězství 3:0 po sobě. Senegal, který v únoru ovládl africký šampionát, na mistrovství světa při své druhé účasti ve vyřazovacích bojích nenavázal na postup do čtvrtfinále z roku 2002.

Do základní sestavy Anglie se nedostal ofenzivní univerzál Rashford, jenž v posledním zápase skupiny zaznamenal dva góly při výhře 3:0 nad Walesem a s třemi brankami se dělí o pozici nejlepšího týmového střelce na turnaji v Kataru. Senegalcům scházel kvůli trestu za žluté karty Idrissa Gueye a na celém šampionátu postrádají klíčového útočníka Maného.

O míč bojují Angličan Jude Bellingham (vpravo) a Kalidou Koulibaly ze Senegalu.

Angličané sice od začátku více drželi míč, ale v úvodu jim chyběl nápad a soupeřova obrana odolávala. Do první větší šance se dostali Senegalci. Ve 22. minutě Dia marně reklamoval, že jeho střelu ve vápně zastavil rukou jeden z obránců, odražený balon pak před Pickfordem poslal v tísni nad Ismaila Sarr.

V 31. minutě měl africký šampion ještě větší šanci. Dia se dostal až před branku a Angličany zachránil reflexivním zákrokem Pickford. Na konci 38. minuty favorit ze své první velké možnosti udeřil. Po rychlé akci si naběhl do vápna Bellingham a jeho přihrávku z první poslal do sítě Henderson. Záložník Liverpoolu v 73. reprezentačním utkání skóroval teprve potřetí.

Angličané se po vedoucí trefě uklidnili a ještě do pauzy zvýšili. Kane a Shaw se ještě neprosadili, ale v závěru dvouminutového nastavení vyrazili úřadující vicemistři Evropy do dalšího brejku a po Fodenově přihrávce Kane propálil brankáře Chelsea Édouarda Mendyho.

V souboji Senegalec Ismaila Sarr (vlevo) a Harry Maguire.

Devětadvacetiletý anglický kapitán po třech asistencích na mistrovství v Kataru poprvé skóroval. Kane si na velkých turnajích připsal 11. gól a překonal dosavadního národního rekordmana Linekera. Útočník Tottenhamu dal za anglickou reprezentaci už 52 branek a jediná trefa mu chybí k vyrovnání historicky nejlepšího střelce Albionu Rooneyho.

Senegalský trenér se pokusil po přestávce oživit hru trojnásobným střídáním, ale favorit už měl utkání pod kontrolou. V 57. minutě se Angličané, kteří na šampionátu před čtyřmi lety skončili čtvrtí a na zlato z velkého turnaje čekají od mistrovství světa 1966, prosadili potřetí. Druhou asistenci zaznamenal Foden, jehož přízemní centr do vápna technicky poslal do sítě Saka. V Kataru skóroval už potřetí.

Skóre osmifinálové bitvy na MS mezi Senegalem a Anglií uzavřel třetím gólem Bukayo Saka.

Závěr zápasu se už jen dohrával. Angličané na mistrovství světa vyrovnali své nejvyšší vítězství ve vyřazovací fázi a v Kataru potřetí za sebou neinkasovali. Senegal na probíhajícím turnaji po úvodní prohře s Nizozemskem porazil domácí výběr a Ekvádor, na dalšího evropského soupeře ale opět nestačil.

MS ve fotbale v Kataru - osmifinále (Chúr):
Anglie - Senegal 3:0 (2:0)
Branky: 38. Henderson, 45.+3 Kane, 57. Saka. Rozhodčí: Barton - Morán (oba Salv.), Nesbitt (USA) - Fischer (video, Kan.). ŽK: Koulibaly (Sen.). Diváci: 65 985.
Anglie: Pickford - Walker, Stones (76. Dier), Maguire, Shaw - Rice - Saka (65. Rashford), Henderson (82. Phillips), Bellingham (76. Mount), Foden (65. Grealish) - Kane. Trenér: Southgate.
Senegal: É. Mendy - Sabaly, Koulibaly, Diallo, Jakobs (84. Ballo-Touré) - Diatta (46. P. Sarr), Ciss (46. P. Gueye), N. Mendy, I. Sarr - Dia (72. Diédhiou), Ndiaye (46. Dieng). Trenér: A. Cissé.