Česko - Švédsko 1:4Nejhorší zápas v sezoně. Čeští hokejisté nestačili na Švédy herně ani výsledkově

Čeští hokejisté zapsali druhou porážku v sezoně a znovu se stejným soupeřem. Na úvod Švédských her po nejhorším výkonu v ročníku padli v Karlstadu s domácím výběrem 1:4. Ačkoliv šel národní tým do vedení po trefě navrátilce Růžičky, po většinu utkání tahal za kratší konec a Švédi po zásluze otočili skóre. V tabulce Euro Hockey Tour tak odskočili právě druhému Česku na čtyři body.

Sestřih zápasu Švédsko - Česko ze Švédských hokejových her v KarlstaduVideo: Český hokej

Karlstad (od našeho zpravodaje) - Od začátku se hrálo ve velkém tempu ze strany na stranu. Oba celky se prezentovaly aktivním bruslivým stylem. Skóre zápasu otevřel český výběr. Jakub Rychlovský se u levého mantinelu výborně zbavil protihráče a předložil kotouč mezi kruhy 38letému Martinu Růžičkovi, který povedenou tečí k levé tyčce překonal Högberga a svůj návrat do reprezentace po šesti letech si hned osladil gólem.

Národní tým poté příkladně ubránil oslabení, ale závěr třetiny se mu vůbec nepovedl. Linus Johansson využil podklouznutí Kempného, puk mu nevypíchl ani Flynn a kapitán Färjestadu, který je v Löfbergs areně jako doma, přečíslení využil ranou kolem lapačky Jakuba Málka.

Hned o 70 sekund později Švédsko otočilo skóre z další rychlé akce. Wallmark si najel z druhé vlny, objel padajícího Rychlovského a naservíroval snadnou trefu Sylvegardovi, kterého před brankovištěm nedokázal ubránit Galvas. „U obou gólů došlo ke ztrátě na útočné modré čáře, to byla hlavní příčina. Jednu jsem zavinil i já,,“ litoval Rychlovský.

Domácí obrat naprosto změnil ráz hry. V prostřední části Švédi dominovali, dostávali se do tlaku a motali českou defenzivu, kterou několikrát podržel Málek. Svěřenci Radima Rulíka se nemohli dostat ani za půlicí čáru a místo, aby mířili za vyrovnáním, jen bránili. „Na nic se nevymlouváme, tu druhou třetinu nás v podstatě celých dvacet minut přehrávali. A vzalo nám to hodně sil,“ připustil obránce Michal Kempný.

Změnit ráz duelu mohla 38 sekund dlouhá přesilovka pěti proti třem, jenže v ní Česko ani jednou nevypálilo a nepovedla se mu ani klasická početní výhoda. „Občas jsme to tam po sobě házeli, chyběla tomu taková ta finální přesná přihrávka,“ mrzelo Rychlovského.

Švédská aktivita pokračovala i ve třetí třetině. Málek nejprve pochytal několik tutovek, ale ve 46. minutě inkasoval potřetí po střele de la Roseho z hranice levého kruhu. Zdramatizování zápasu nepřišlo, naopak domácí pojistku přidal o sedm minut později střelou přes obránce další útočník Färjestadu Victor Ejdsell. Obměněný český výběr tak prohrál jednoznačně 1:4. Nestačil ani herně, což demonstruje i počet střel 13:26.

„Nebyli jsme prostě dost dobří. Neměli jsme moc času v podstatě na nic. Bylo pro nás těžké ukončovat souboje a získávat puky. Když už jsme je získali, neměli jsme síly na přechod do útočného pásma. Když jsme byli v útočné třetině, nedokázali jsme se tam moc udržet na puku a vytvořit si nějaké šance. Těžká prohra,“ hodnotil Kempný.

Národní tým se poprvé v sezoně nemusí po úvodním zápasu turnaje stěhovat. V Karlstadu odehraje i sobotní utkání s Finskem a nedělní se Švýcarskem. Oba duely startují v pravé poledne.

Švédské hokejové hry v Karlstadu, součást Euro Hockey Tour:
Švédsko - Česko 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 18. L. Johansson, 19. Sylvegard (Wallmark, Sörensen), 46. J. de la Rose (Frödén, Nemeth), 53. Ejdsell (Strömwall) - 8. M. Růžička (Rychlovský). Rozhodčí: Brander (Fin.), Tscherrig (Švýc.) - Lundgren (Švéd.), Ondráček (ČR). Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 6621.
Švédsko: Högberg - L. Bengtsson, Nemeth, Heed, Tömmernes, J. Persson, G. Carlsson, Folin - Friberg, L. Johansson, Nygard - Strömwall, O. Lindberg, Ejdsell - Sylvegard, Wallmark, Sörensen - Frödén, J. de la Rose, Rasmussen. Trenér: Hallam.
ČR: J. Málek - M. Jandus, Kempný, Košťálek, Hájek, Hovorka, J. Galvas, Gazda, Pyrochta - Radil, Jan Kovář, Rychlovský - M. Růžička, Jašek, D. Voženílek - A. Najman, D. Kaše, Š. Stránský - Flynn, M. Kovařčík, O. Kovařčík. Trenér: Rulík.
Švýcarsko - Finsko 2:4 (1:0, 0:1, 1:3)
Branky a nahrávky: 2. Bader (Rochette, Kessler), 54. Marchon (Glauser) - 30. Erholtz (Hyry, Jääskä), 48. Jääskä (Kemiläinen, Vittasmäki), 53. Kaski (Sund, Puistola), 55. Huuhtanen (Puistola). Rozhodčí: Lundgrenová, Holm - Jonsson, Yletyinen (všichni Švéd.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 2585.
Švýcarsko: Van Pottelberghe - Kreis, Glauser, Jung, Jecker, Frick, Fora, Stadler, Wüthrich - Hofmann, Senteler, Moy - Bader, Rochette, Kessler - Scherwey, Heim, Marchon - Zehnder, Schmid, Simic - Schmutz. Trenér: Fischer.
Finsko: Larmi - Vittasmäki, Kemiläinen, Sund, Kaski, Reunanen, Friman, Rissanen, Mattila - Suomi, A. Suomela, Repo - Puistola, Borgström, Huuhtanen - Ranta, Björninen, Nurmi - Jääskä, Hyry, Erholtz - O. Kapanen. Trenér: J. Jalonen.