Mužská štafeta čtvrtkařů zaběhla český rekord, na finále ale musí zapomenout

Atletický světový šampionát v Budapešti se chýlí ke konci, v předposledním večerním bloku mělo Česko zastoupení jen v jedné disciplíně, za to čtyřnásobné. Rozběh absolvovala čtvrtkařská štafeta ve složení Patrik Šorm, Pavel Maslák, Matěj Krsek a Vít Müller. Kvarteto sice v cíli mohl těšit nový český rekord 3:00,99, ale sen o postupu do finále se rozplynul, protože stačil jen na šesté místo. Sprinterskou štafetu mužů na 4×100 m vyhráli Američané v čase 37,38 a Lyles Noah má v Budapešti třetí zlatou medaili.

Česká štafeta Matěj Krsek, Pavel Maslák, Vít Müller, Patrik Šorm po národním rekordu.

Budapešť (od našeho zpravodaje) ‑ Před týdnem šokovala bronzem smíšená štafeta, jejímiž členy byli Šorm s Krskem, ale i čistě mužská čtveřice měla finálové ambice. Vloni v Eugene se to českým běžcům sice povedlo, tentokrát však na boje o medaile museli zapomenout. A to přesto, že výsledný čas 3:00,99 znamenal nový český rekord.

Češi běželi v prvním devítičlenném rozběhu mj. proti USA, Velké Británii či Botswaně, do nedělního boje o medaili postoupovali tři nejlepší přímo a dva na čas.

Stejně jako bronzový mix rozbíhal závod Krsek a předával na čtvrtém místě. České kvarteto se ale postupně propadalo až na sedmé místo. Další majitel bronzu Patrik Šorm, tentokrát v roli finišmana, měl na letmém úseku 44,44, lepší než postupující Američané a Britové, a ještě předstihl štafetu Trinidadu. Čas 3:00,99 je o 64 setin lepší než dosavadní rekord z finále v Eugene.

Nejrychlejší byli Američané za 2:58,47. Také oni nasadili dva členy zlatého mixu Matthewa Bolinga a Justina Robinson. Zatím dostali volno třetí a čtvrtý z individuální čtvrtky Quincy Hall a Vernon Norwood, s nimi může být štafeta ještě rychlejší.

Velmi očekávané bylo finále tyčkařů s hvězdným Švédem Armandem Duplantisem. Ten si v Budapešti zopakoval tyčkařské zlato. Jako jediný zdolal 610 centimetrů. Marně se pokoušel o světový rekord 623 cm.

O zápis do historie se pokusí i keňská běžkyně Faith Kipyegonová. Letos už na patnáctistovce i pěti kilometrech vylepšila světový rekord, v Budapešti se snaží o zlatý double, jaký na MS žádná žena před ní nesvedla. Na kratší distanci už svůj plán splnila a v sobotu večer triumfovala znovu, když ve finiši pětky znovu porazila Hassanovou z  Nizozemska.

Keňanka Faith Kipyegonová při vítězném finále patnáctistovky.

Keňa vkládala velké naděje i do závodu na 800 metrů, konkrétně do teprve devatenáctiletého Emmanuela Wanyonyie, který byl čtvrtý už vloni na světovém šampionátu v Eugene. V Budapešti zatím ovládl svůj rozběh i semifinále. Finále však ovládl Kanaďan Marco Arop v čase 1:44,24 a vybojoval pro svou zemi první zlato v této disciplíně.

Američanka Chase Ealeyová obhájila zlato v soutěži koulařek výkonem 20,43 metru. V soutěži vedla od prvního pokusu.

Soutěž desetibojařů na MS skončila dvojitým úspěchem Kanaďanů. Vyhrál Pierce Lepage, ziskem 8909 bodů porazil olympijského vítěze Damiana Warnera.

Sprinterskou štafetu na 4×100 metrů vyhrály Američanky v čase 41,03 a zopakovaly si triumf z loňského roku z Eugene.