Keňané ovládli krosové MS, Kamworor obhájil titul

Kampala

Mistrovství světa v krosu skončilo keňským triumfem. V Kampale obhájil titul Geoffrey Kamworor před Leonardem Barsotonem, v závodě žen jejich krajanky obsadily prvních šest míst v čele s vítěznou Irene Cheptaiovou. Další medaile získaly Alice Nawowunaová a Lilian Rengeruková, obhájkyně titulu Agnes Tiropová skončila pátá. Absolutní triumf běžecké velmoci překazil třetím místem mezi muži Abadi Hadis z Etiopie.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

MS v krosu ovládli KeňanéVideo: sntv

Čtyřiadvacetiletý vicemistr světa z dráhové desítky Kamworor dokázal obhájit prvenství jako první muž od roku 2006, kdy popáté za sebou vyhrál slavný Etiopan Kenenisa Bekele. Druhý krosový titul získal na den přesně rok poté, co v Cardiffu zopakoval prvenství na mistrovství světa v půlmaratonu.

Keňanky poprvé v historii získaly všechny medaile. Jiná vlajka se navíc objevila až na sedmém místě, ale i Ruth Jebetová reprezentující Bahrajn pochází z Keni. Až poté následovala nejlepší Etiopanka Belayneš Oldžiraová.

Premiérovou smíšenou štafetu na 4x2 kilometry ovládli rovněž Keňané v čele s hvězdným Asbelem Kipropem, trojnásobným mistrem světa na patnáctistovce a olympijským vítězem z Pekingu 2008. Druhá skončila Etiopie s Genzebe Dibabaovou, mistryní světa a stříbrnou medailistkou z olympijského Ria na stejné trati.

V juniorských kategoriích Letesenbet Gideyová z Etiopie obhájila titul a Jacob Kiplimo vybojoval pro pořadatelskou Ugandu první zlatou medaili z krosového šampionátu v historii.