Keňanka Obiriová na MS v krosu dovršila unikátní sbírku

Aarhus

Keňanka Hellen Obiriová se stala mistryní světa v krosu a má unikátní sbírku. Jako první atletka v historii vyhrála světový šampionát v hale, pod širým nebem i v přespolním běhu. Moira Stewartová, která se představila na krosovém šampionátu jako první česká reprezentantka po šesti letech, doběhla na 70. místě. Závod mužů ovládl Joshua Cheptegei jako první Uganďan v historii. Keňan Geoffrey Kamworor, který útočil na třetí titul v řadě, se musel spokojit s bronzem.

Závod MS žen v krosu v Aarhusu.

Obiriová získala zlato hned při své premiéře na krosovém mistrovství světa a další nepřidá. "Další start už neplánuji, stačilo mi to," řekla po doběhu devětadvacetiletá Keňanka, která porazila na desetikilometrové trati o dvě sekundy Etiopanku Deru Didaovou.

První světový titul vybojovala Obiriová v roce 2012 na halovém šampionátu v Istanbulu na trati 3000 metrů. Předloni triumfovala v Londýně v běhu na 5000 metrů, v němž má také olympijské stříbro z Ria de Janeiro.

Třiadvacetiletá Stewartová zaostala za vítězkou o více než čtyři minuty a skončila devatenáctá mezi Evropankami. Závod na náročné trati dokončilo 115 běžkyň.

Kamworor útočil na zlatý hattrick, ale musel se sklonit před ugandskou dvojicí Cheptegei a Jacob Kiplimo. Dvaadvacetiletý Cheptegei, který se zotavil po zranění z prosincové autonehody, přidal krosový titul ke stříbru z předloňského mistrovství světa na 10 000 metrů v Londýně a dvěma zlatým medailím z dráhy z loňských Her Commonwealthu.

Šampionátu opět vládli Afričané. S cílem narušit jejich dominanci neuspěla ani mladá norská hvězda Jakob Ingebrigtsen. Seniorský mistr Evropy na 1500 a 5000 metrů doběhl mezi juniory dvanáctý.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.