Kipsang zaběhl ve Frankfurtu desátý nejrychlejší maraton historie

FRANKFURT NAD MOHANEM

V třetím nejlepším čase letošní sezony a desátém výkonu všech dob vyhrál keňský běžec Wilson Kipsang dnešní maraton ve Frankfurtu na Mohanem. Osmadvacetiletý vytrvalec triumfoval s velkým náskokem za 2:04:57, za světovým rekordem legendárního Etiopana Haileho Gebrselassieho zaostal o 58 sekund.

Za vítězství inkasoval Kipsang prémii 15.000 eur a dalších 75.000 eur dostal za traťový rekord. Díky němu se Frankfurt stal po Berlínu, Rotterdamu a Dubaji čtvrtým maratonem na světě, který se může pyšnit traťovým rekordem pod 2:05.

Kipsang, jehož osobním maximum mělo dosud hodnotu 2:07:13, se díky výraznému zlepšení stal osmým nejrychlejším maratoncem historie. Lepší výkon v této sezoně předvedli jen první a druhý muž dubnového maratonu v Rotterdamu Keňané Patrick Makau (2:04:48) a Geoffrey Kiprono (2:04:55).

Druhý doběhl ve Frankfurtu Etiopan Tadese Tola se ztrátou jedné minuty a 34 sekund. Keňský úspěch korunovala v závodě žen Caroline Kilelová, která rovněž vytvořila traťový rekord časem 2:23:25.

Rekordní byla ve Frankfurtu také účast. Do ulic vyrazilo 22.165 běžců, z nichž 12.475 startovalo v maratonu.

Frankfurtský maraton:
Muži: 1. Kipsang (Keňa) 2:04:57, 2. Tola (Et.) 2:06:31, 3. E. Chelimo (Keňa) 2:07:04, ...46. Ondráček (ČR) 2:27:57.
Ženy: 1. Kilelová (Keňa) 2:23:25, 2. Tuneová (Et.) 2:23:44, 3. Kipropová (Keňa) 2:24:07.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.