Hlavní obsah

Kratochvílová po 45 letech není nejrychlejší Češkou! Maňasová ji překonala, ve finále předvedla další senzaci

Aktualizováno

Sprinterka Karolína Maňasová zaběhla nejrychlejší stovku v české historii. Na Memoriálu Liese Prokopové v rakouském St. Pöltenu už v rozběhu zvládla nejkratší sprint v čase 11,08 s, kterým o setinu překonala český rekord legendární Jarmily Kratochvílové z roku 1981. Ve finále pak ubrala dalších sedm setin! Padaly i další skvělé české výkony.

Foto: Iva Roháčková

Karolína Maňasová na snímku z vítězného mistrovství Evropy do 23 let v Bergenu.

Článek

Dvaadvacetiletá vítkovická atletka už po rekordu sahala, předloni na olympiádě v Paříži se k němu při postupu do semifinále přiblížila na tři setiny. Ve čtvrtek v St. Pöltenu, kde běhá často a ráda, už si úřadující mistryně Evropy do 23 let nejrychlejší čas české historie přivlastnila.

Ve svém druhém rozběhu s větrem 0,6 m/s do zad byla jasně nejrychlejší a splnila i limit pro evropský šampionát v Birminghamu. V dalších bězích se jí přiblížila jen medailistka s německou štafetou z pařížské olympiády Rebekka Haaseová s časem 11,18 s.

Ve finále pak předvedla svěřenkyně Iva Pištěka další senzaci. Vyhrála ho v rekordu stadionu 11,01 s o tři setiny před Haaseovou, za jediný den tak ze svého maxima stáhla plnou desetinu. Letos je nejrychlejší Evropankou, za celý loňský rok běžely v Evropě rychleji jen Britky Dina Asherová-Smithová a Daryll Neitaová!

„Tady Karolína Maňasová, čerstvá národní rekordmanka,“ mohla se zvesela ohlásit ve video vzkazu své manažerské skupiny Top Athletics. „Mísí se ve mně všechny pozitivní pocity. Už po rozběhu jsem si říkala, že bych mohla ještě něco srazit, neběžela jsem až na doraz. Ve finále jsem ke konci tuhla, cítila vedle sebe Němku, ale byl to super závod,“ vyprávěla.

Nadšená Karolína Maňasová po českém rekordu.Video: Top Athletics

Svěřenkyně Iva Pištěka ukazovala skvělou formu už během halové sezony, v níž posunula český rekord na 7,05 s. V polské Toruni jí finále halového mistrovství světa uniklo. Při svém prvním startu sezony ale ukázala, že si formu přenesla i do léta a rekord Kratochvílové z tehdy bratislavského mítinku P-T-S se o dva dny „nedožil“ svého pětačtyřicátého výročí.

Dvojnásobné mistryni světa z Helsinek dál patří české rekordy na 200, 400 i 800 metrů, na nichž je její čas 1:53,28 zároveň rekordem světovým.

Maňasová se za necelé dva týdny představí i na svém domácím stadionu ve Vítkovicích při Zlaté tretře.

V oštěpařském sektoru měla velkou radost Nikol Tabačková. Bývalá juniorská mistryně Evropy, která se v nové sezoně připravuje pod vedením světové rekordmanky Barbory Špotákové, poprvé v kariéře přehodila metu 60 metrů, a to o pořádný kus. Ve druhé sérii zaznamenala 61,44 m, zlepšila si maximum téměř o dva metry a také splnila limit pro ME.

Skvěle si vedla i na stovce překážek Tereza Elena Šínová, která v protivětru 0,6 m/s zaběhla výkon 12,92 s, kterým se zařadila po bok Ester Bendové na druhé místo české historie za Lucii Škrobákovou.