Krosové tituly mají Kiplimo a Chebetová, favoritka Gideyová před cílem upadla

Keňanka Beatrice Chebetová se stala mistryní světa v krosu poté, co favorizovaná Etiopanka Letesenbet Gideyová upadla těsně před cílem ve snaze odrazit její finiš. Závod mužů v australském Bathurstu vyhrál Uganďan Jacob Kiplimo a vylepšil stříbro z předchozího šampionátu v Aarhusu v roce 2019.

Ugandský Jacob Kiplimo (uprostřed) slaví se svými spoluběžci.

Chebetová před čtyřmi roky slavila titul mezi juniorkami a nyní přidala i seniorské zlato. "Nečekala jsem, že vyhraju. Před cílem jsem viděla, že Gideyové už to tolik neběží, tak jsem za to vzala a povedlo se to," citovala agentura Reuters dvaadvacetiletou Keňanku, která loni ovládla Diamantovou ligu na trati 5000 metrů.

Vysílená Gideyová, která drží světové rekordy na 5000 a 10.000 metrů i v půlmaratonu, se těžce zvedala. Ze země jí pomohl jeden z diváků s etiopskou vlajkou, kterého přiběhl odehnat člen etiopské výpravy, ale pozdě. Mistryně světa na dráhové desítce proběhla cílem čtvrtá, následně však byla za cizí pomoc na trati diskvalifikována.

Bronzové medailistce z Aarhusu se nepovedlo ukončit etiopské čekání na ženský titul, které trvá od roku 2008. Naopak Chebetová prodloužila keňskou nadvládu. Druhá doběhla Etiopanka Tsigie Gebreselamaová se ztrátou osmi sekund.

Kiplimo zvítězil o devět sekund před Etiopanem Berihuem Aregawim. Třetí byl obhájce titulu Joshua Cheptegei z Ugandy. Světový rekordman na 5000 a 10.000 metrů, olympijský vítěz a dvojnásobný světový šampion z dráhy zaostal za vítězným krajanem o deset sekund.

Šampionát v Bathurstu se měl konat už před rokem, ale kvůli australským opatřením proti šíření koronaviru byl odložen.