Hlavní obsah

Montgomerymu hrozí za doping doživotní distanc

24. 6. 2004 11:37

Americká antidopingová agentura (USADA) obvinila světového rekordmana v běhu na sto metrů Tima Montgomeryho z používání zakázaných látek a informovala ho, že mu hrozí doživotní zákaz sportu. 29letý atlet podle agentury AP dostal ve čtvrtek od USADA oficiální vyrozumění. Trest pro zbytek kariéry se vznáší i nad sprinterkou Michelle Collinsovou.

Foto: ČTK

Tim Montgomery v dobách, kdy se pyšnil světovým rekordemFoto: ČTK

Článek

Představitelé USADA však zatím oficiálně nepotvrdili jména sportovců, kterým rozeslali dopisy s obviněním. "Vyrozuměli jsme několik atletů o trestech, které jim hrozí," sdělili pouze.

Nepřímo však Montgomeryho obvinění potvrdil jeden z jeho právníků Howard Jacobs. "USADA používá taktiku jako za dob senátora McCarthyho. Snaží se zničit Timovu reputaci," prohlásil Jacobs s nezbytným dodatkem, že Montgomery "nebral žádné zakázané látky".

Za vším laboratoř BALCO

Každopádně je to poprvé, kdy USADA zahájila vyšetřování sportovců, kteří neměli pozitivní dopingový test. Agentura totiž založila své podezření na výsledcích šetření v laboratoři BALCO, jejímž klientem byl také Montgomery.

Podle deníku Los Angeles Times ho agentura podezřívá z toho, že v rámci projektu "Světový rekord" užíval hned několik dopingových látek včetně pěti steroidů, hormonu EPO, inzulinu a lidského růstového hormonu.

Jonesová asi obviněna nebude

Montgomery je životním partnerem fenomenální běžkyně Marion Jonesové, která si podle svých slov objednávala z laboratoře BALCO pouze povolené minerály. Na základě informací AP však není Jonesová mezi sportovci, které se chystá USADA obvinit.

Kromě Montgomeryho a Collinsové prý USADA vyrozuměla také olympijskou vítězku ve štafetě Chryste Gainesovou a čtvrtkaře Alvina a Calvina Harrisonovy.

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS ve fotbale 2022 v Kataru

Mistrovství světa ve fotbale 2022 letos probíhá v netradičním termínu od 20. listopadu do 18. prosince v Kataru. Program MS ve fotbale čítá 64 zápasů, které se odehrají na osmi stadionech. Šampionátu se účastní 32 týmů, které jsou rozděleny do osmi skupin. Kde můžete sledovat zápasy MS v televizi?