Hlavní obsah

Rekord po deseti letech? Už jsem moc nevěřil, zářil český rychlík

Michal OsobaSport.czPrávo
3. 2. 2021 20:30

Už byl pomalu smířený, že osobní rekord na šedesátce 6,65 s z roku 2011 pro něj zůstane nedostižnou metou. Jenže 34letý sprinter Jan Veleba na dráze nestárne. Letos ve Stromovce letité maximum vyrovnal, na mítinku Czech Indoor Gala za ním zaostal o pouhé dvě setiny. Ve videu níže uvidíte, jakou má český rychlík parádní formu.

Sprintera Jana Velebu překvapuje, na jaké časy letos má. Chtěl by nový osobák Video: Sport.cz

 
Článek

„Spíš jsem vždycky věřil, že se můžu zlepšit venku, přece jen tam jsem také silnější až v druhé půlce závodu. Ale pracoval jsem na odraze a síle, abych ukrojil co nejvíc i na startu,“ popisuje recept na zlepšení Veleba, jenž je sám sobě i trenérem.

Když se ale v Praze po dekádě konečně dostal na cifru 6,65 s, nejprve úplně nejásal. „Pocity byly smíšené,“ přiznává. Hned po doběhu totiž časomíra ukázala výkon o dvě setiny rychlejší. „Tak mě zamrzelo, když to nakonec zlepšení nebylo. Ale o pár sekund později jsem si uvědomil, jak dlouho jsem se o takový výkon pokoušel,“ popisoval.

Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Finále šedesátky na mítinku Czech Indoor Gala. Jan Veleba třetí zleva.Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Veleba se po třicítce dostal do životní formy, na stovce předloni vyrovnal český rekord Zdeňka Stromšíka 10,16 s. „Jsem rád, že na to navazuju i v hale, už vloni to vypadalo dobře, ale těsně před mistrovstvím republiky jsem se zranil,“ připomněl.

„Posledních pár let jsem stabilnější a zdravější,“ říká Veleba, na jehož zdraví ostatně dbá i jeho manželka, lékařka atletické reprezentace Karolína Velebová.

V letošních evropských tabulkách patří české jedničce dělené osmé místo, což dává naději na úspěch při halovém mistrovství Evropy v Toruni. „Zatím se mi na velkých akcích kvalitní výkony tolik nedařily, chci to změnit,“ předsevzal si.

Třeba i boj o finále? Veleba se jen zasměje. „Přesně tyhle dotazy jsem dostával před mistrovstvím Evropy v Barceloně 2010, kam jsem jel jako český rekordman a pak vypadl v rozběhu jako poslední,“ vzpomíná. „Ale věřím, že kdybych čas na hranici osobního rekordu zaběhl v semifinále, o finále bych se pral,“ dodává.

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •