Hlavní obsah

Semenyaová je podle testů hermafrodit. Nemá vaječníky, ale varlata

11. 9. 2009 9:23

Mezinárodní atletická federace IAAF už má výsledky testů pohlaví jihoafrické běžkyně Caster Semenyaové. Podle listu Sydney Morning Herald odhalily, že mistryně světa na 800 metrů má mužské i ženské pohlavní orgány. IAAF se k informacím deníku odmítla vyjádřit, pouze v prohlášení uvedla, že rozhodnutí v této kauze padne nejdříve na zasedání rady IAAF 20. a 21. listopadu v Monaku.

Foto: , Reuters

Caster Semenyaová pózuje se svou matkou Dorcas.Foto: , Reuters

Článek
Fotogalerie

"Ještě jsem výsledky neviděl," citovala agentura AP mluvčího federace Nicka Daviese. "Už sice přišly z Německa, ale nejdřív je musí vyhodnotit komise odborníků. Poté se sejdeme s atletkou a rozhodneme o dalším postupu," dodal.

Podle australského listu testy například odhalily, že osmnáctiletá Semenyaová nemá vaječníky, ale varlata. Má prý také třikrát vyšší hladinu testosteronu v těle, než je u žen běžné. Davies ale znovu zdůraznil, že i když se ukáže, že atletka není žena, velmi pravděpodobně o medaili ze šampionátu v Berlíně nepřijde.

"Pokud se ukáže, že měla díky mužským hormonům výhodu, bude velmi těžké odebrat jí medaili, protože se nemusí jednat o doping," uvedl. "Prostě se taková narodila, byla zapsána na startovní listinu, a tu IAAF schválila. Ale na nějaké závěry bych počkal až do vyhodnocení testů," prohlásil Davies.

V Jižní Africe vyvolává celá situace vlnu nevole

Informace médií vyvolaly v Jižní Africe vlnu pobouření. "Jsme šokovaní a rozčilení z toho, jak se světem šíří takzvané výsledky testu pohlaví, které provedla IAAF," řekl na tiskové konferenci v Pretorii ministr sportu Makhenkesi Stofile.

Atletickou federaci obvinil z toho, že porušuje lidská práva, a zaktivoval v případu právníky. "Caster ani její rodina si takové ponížení nezaslouží. Nikdo z nich neudělal nic špatného," řekl Stofile.

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge v reakci vyzval všechny zasvěcené k větší anonymitě a diskrétnosti. "Tohle je něco, co se dotýká těch nejintimnějších stránek lidské duše. Psychologické, ale i sociální důsledky jsou skutečně strašlivé," citovala Rogga agentura AP.

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •