Senzace! Česká smíšená štafeta bere z mistrovství světa bronz

České kvarteto ve složení Matěj Krsek, Tereza Petržilková, Patrik Šorm a Lada Vondrová na atletickém mistrovství světa v Budapešti doběhlo v závodě smíšených štafet na 4x 400 metrů pro fantastické 3.místo a zaznamenalo tak historický úspěch. Reprezentantům pomohl málo vídaný zkrat nizozemské běžkyně Femke Bolové a finišující Vondrová tak doběhla pro bronzovou medaili. Vyhráli Američané ve světovém rekordu.

Česká smíšená štafeta v běhu na 4x400 metrů Krsek, Petržilková, Šorm, Vondrová získala na MS v Budapešti bronz.

Češi se od začátku drželi na čtvrté pozici a na posledním úseku Vondrová marně dotírala na britskou štafetu. Ale nizozemská překážkářka Femke Bolová na vedoucí pozici těsně před cílem upadla a ztratila kolík.

Tím se českému kvartetu otevřela cesta k nečekanému bronzu. Navíc v čase, který znamenal vylepšení národního rekordu 3:12,34 z mistrovství Evropy družstev v Chorzówě.

Čeští běžci to nevěděli hned. V první chvíli si nevšimli, že Bolová prošla cílem bez kolíku, který jí při pádu odletěl daleko dopředu. "Seděli jsme tam a slavili čtvrté místo, protože i to je super výsledek. A pak za námi přišla Němka a říká, že jsme třetí, že Femke nedoběhla s kolíkem. Já se ptal, jestli je to opravdu jisté, všichni říkali, že jo, tak jsme začali slavit. Pak se to objevilo na tabuli. Ono to tam svítilo hned, ale nebyli tam ti Holanďani. Říkal jsem si, že to musím být chyba systému, něco tam mají blbě. Ale ne, vyšlo to," líčil novinářům nadšený Šorm.

V sestavě pro finále zůstal, i když po rozběhu hovořil o tom, že možná přijdou "čerstvé nohy" Pavla Masláka. "Trenéři přišli s tím, že poběžíme, jak jsme běželi rozběh. Pavel byl náhrada, ale v týdnu si na to nevěřil, že tu prodá, na co má. Měl poslední týdny zdravotní problémy. Ale věřím, že bude připravený na mužskou štafetu, kde budeme obhajovat finále z loňska," uvedl Šorm.

Běh na 10.000 metrů na mistrovství světa v Budapešti ovládla Gudaf Tsegayová před dalšími Etiopankami Letesenbet Gideyovou a Ejgayehu Tayeovou.

Americký koulař Ryan Crouser suverénně obhájil v Budapešti titul mistra světa. Výkonem 23,51 metru zaostal jen pět centimetrů za svým světovým rekordem. Český rekordman Tomáš Staněk nepostoupil z dopolední kvalifikace.