Maraton žen na MS ovládla Shankuleová, Stewartová je šestadvacátá

Maraton žen na mistrovství světa v Budapešti vyhrála Amane Beriso Shankuleová z Etiopie v čase 2:24:23. Její krajanka Gotytom Gebreslaseová k loňskému zlatu přidala stříbro. Česká běžkyně Moira Stewartová obsadila 26. místo časem 2:34:02 jako sedmá nejlepší Evropanka. Na stadionu budou v sobotu dopoledne probíhat převážně kvalifikace a rozběhy, pokračování čeká desetibojaře.

Moira Stewartová obsadila 26. místo časem 2:34:02 jako sedmá nejlepší Evropanka.

Budapešť (od našeho zpravodaje) ‑ Svěřenkyně Václava Janouška startovala poprvé na vrcholné akci v maratonu na mistrovství Evropy v Mnichově. Letos má na kontě zatím nejlepší čas 2:31:54, do nominace v Budapešti se dostala s pomocí svazové divoké karty.

V osmičlenné vedoucí skupině, která vykrystalizovala na třicátém kilometru, byly všechny čtyři běžkyně z Etiopie. O tři kilometry později odstoupila Tsegay Gemechuová, která do té doby většinu závodu táhla, a zbývající trio se soupeřkám začalo vzdalovat. Krok s nimi neudržela ani letos nejrychlejší vítězka tokijského maratonu Rosemary Wanjiruová z Keni. Rose Chelimová z Bahrajnu, mistryně světa z roku 2017, už v polovině trati vzdala.

Při posledním stoupání na mostě nastoupila Shankuleová, která v prosinci ve Valencii zaběhla třetí nejrychlejší maraton všech dob (2:14:58). V cíli byla o jedenáct sekund dřív než Gebreslaseová. Třetí doběhla Fatima Ezzahra Gardadiová z Maroka.

Etiopanka Amane Beriso Shankuleová ovládla maratonský závod žen na MS v Budapešti.

Na start se postavilo 77 vytrvalkyň. Stewartová se při premiéře na světovém šampionátu pohybovala ve třetí desítce a cílem proběhla o necelých deset minut za vítězkou.

Na start se postavilo 77 vytrvalkyň. Stewartová se při premiéře na světovém šampionátu pohybovala ve třetí desítce a cílem proběhla o necelých deset minut za vítězkou. „Jsem spokojená s umístěním. Co se týče umístění, předvedla jsem to, na co mám. Určitě jsem se posunula proti tomu, že jsem sem jela v tabulkách jako nějaká pětašedesátá… Určitě jsem tam předběhla spoustu velkých jmen,“ řekla Stewartová českým novinářům.

Brzy bylo jasné, že se nepoběží rychle. „První polovina byla taková v pohodě, i když jsme probíhaly v takovém pomalejším tempu. Bylo to za hodinu 15, co jsem koukala, takže to nenasvědčovalo rychlým časům. S tím jsem se rozloučili poměrně brzo. Ale je to světový šampionát, tady se hraje o umístění a s tím jsem spokojená,“ doplnila česká vytrvalkyně.

Měla radost z umístění mezi Evropankami. „To je pro mě překvapení, ani to nevím, takže určitě velké plus,“ odvětila, když se to dozvěděla.

V desetiboji po sedmi disciplínách vede Kanaďan LePage o 125 bodů

Po sedmi disciplínách soutěže desetibojařů jsou na mistrovství světa v Budapešti v čele dva Kanaďané. Pierce LePage vede o 125 bodů před olympijským vítězem Damianem Warnerem. Třetí je především díky suverénnímu vítězství v disku Lindon Victor z Grenady.

Lídr letošních tabulek Němec Leo Neugebauer, který po první dnu vedl o třicet bodů, úplně pokazil úvodní překážky. Nad nimi byl nejrychlejší Warner za 13,67 sekundy, ale ve srovnání se svým zlatým olympijským desetibojem z Tokia dál ztrácel. LePage se díky osobnímu rekordu 13,77 vyhoupl do čela a v disku si hodem dlouhým 50,98 metru pozici ještě upevnil. Victor hodil dokonce 54,97, tak daleko se žádný desetibojař na MS nedostal.

Dvojnásobný mistr světa a světový rekordman Francouz Kévin Mayer už v pátek pro zranění odstoupil už po dvou disciplínách.

Desetiboj mužů (po osmi disciplínách) - finále:
1. LePage 7477 b. (100 m: 10,45 - dálka: 759 - koule: 15,81 - výška: 208 - 400 m: 47,21 - 110 m př.: 13,77 - disk: 50,98 - tyč: 520)
2. Neugebauer (Něm.) 7282 (10,69 - 800 - 17,04 - 202 - 47,99 - 14,75 - 47,63 - 510)
3. Warner (Kan.) 7260 (10,32 - 777 - 15,03 - 205 - 47,86 - 13,67 - 45,20 - 490)
4. Victor (Gren.) 7214 (10,60 - 755 - 15,94 - 202 - 48,05 - 14,47 - 54,97 - 480)
5. Williams (USA) 7050 (10,74 - 749 - 15,28 - 193 - 46,52 - 14,33 - 43,39 - 530)
6. Tilga (Est.) 7039 (10,84 - 758 - 15,75 - 205 - 48,58 - 14,68 - 50,57 - 480)