Zajíc zaběhl ve Valencii nejrychlejší český půlmaraton od roku 2019

Nejrychlejší český čas v půlmaratonu za poslední čtyři roky zaběhl dnes ve Valencii Martin Zajíc. Letošní mistr republiky v běhu na 5000 a 10 000 metrů i silniční desítce si vylepšil ve Španělsku osobní rekord na 1:04:28 a obsadil 36. místo. O sedm příček horší byl Vladimír Marčík za 1:05:10.

Maratonský závod. Ilustrační foto.

Závod vyhrál potřetí za sebou Keňan Kibiwott Kandie výkonem 57:40 a postaral se o čtvrtý nejrychlejší půlmaraton historie. Vítěz Pražského půlmaratonu z roku 2020 zaostal o osm sekund za svým tři roky starým časem z Valencie, který tehdy znamenal světový rekord. O ten ho připravil v roce 2021 v listopadu Uganďan Jacob Kiplimo výkonem o sekundu lepším.

V ženské kategorii triumfovala Keňanka Margaret Chelimová za 1:04:46 a dělí se o deváté místo v historických tabulkách.