Basketbalistky USK Praha porazily Mersin a dál vedou skupinu Evropské ligy

Basketbalistky ZVVZ USK Praha porazily v 7. kole Evropské ligy doma obhájkyně stříbra Mersin 71:67 a vedou před ním skupinu B s jednobodovým náskokem. Nejlepší hráčkou českých mistryň byla německá pivotka Nyara Saballyová, která zaznamenala 19 bodů a 10 doskoků. Blízko tomuto double doublu byla také Australanka Ezi Magbegorová s 11 body a devíti doskoky. Hostujícímu celku nepomohlo ani 23 bodů ukrajinské střelkyně Aliny Jagupovové.

Trenérka USK Praha Natália Hejková.

Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové vyhrály v elitní soutěži páté utkání za sebou a jako jediné mají ve skupině bilanci 6:1. Mersinu oplatily semifinálovou porážku z Final Four minulého ročníku (58:78). Turecký celek prohrál v soutěži po pěti vítězstvích a zůstává ve skupině druhý.

České mistryně vedly v úvodu 4:2, v dalších pěti minutách ale vyšly střelecky naprázdno a hostující hráčky otočily na 13:4. Také díky jedenácti bodům Mariny Mabreyové narostl náskok tureckého celku na 11 bodů. Pražanky v závěru snížily, přesto první čtvrtinu prohrály 14:21.

USK se za podpory zaplněné haly Královky snažil ve druhé části vyrovnat, blíže než na šestibodové manko se ale nedostal. Po dvou trojkách Jagupovové se Mersin vrátil znovu do vedení o 11 bodů a USK v závěru poločasu po trefě Maríi Condeové korigoval na 28:37.

Pražankám ale vyšel nástup do druhé půle. Pěti body nastartovala tým kapitánka Teja Oblaková a po dalších trefách Magbegorové, Saballyové či Ayayiové vyrovnaly české mistryně na 41:41. Třetí čtvrtinu vyhrály Pražanky 27:16 a do závěrečné části šly s dvoubodovým vedením.

Vyrovnaný souboj vygradoval v poslední čtvrtině. Mersin vedl po šesti bodech za sebou 59:57, domácí odpověděly trojkami Voráčkové a Magbegorové a otočily na 63:59. Za tohoto stavu se domácím vyfaulovala kapitánka Oblaková a Mersin dvě minuty před koncem srovnal na 63:63.

Vedle Saballyové však USK v závěru výrazně pomohla Maite Cazorlaová. Španělská rozehrávačka převzala za Oblakovou taktovku hry, z celkových 15 bodů dala v koncovce čtyři z trestných hodů a odrazila poslední snahu soupeře o obrat.

Evropská liga basketbalistek - 7. kolo:
Skupina B:
ZVVZ USK Praha - Mersin 71:67 (14:21, 28:37, 55:53)
Nejvíce bodů: N. Saballyová 19, Cazorlaová 15, Magbergorová 11 - Jagupovová 23, Mabreyová 19, Williamsová 12. Fauly: 21:25. Trestné hody: 28/19 - 18/14. Trojky: 4:7. Doskoky: 36:37.