Basketbalistky USK dál vedou v Evropské lize skupinu

Basketbalistky ZVVZ USK Praha porazily v 5. kole Evropské ligy doma francouzský celek Villeneuve d'Ascq 74:63 a po třetí výhře za sebou si upevnily pozici v čele skupiny B. České mistryně táhla německá pivotka Nyara Saballyová, jež zaznamenala 21 bodů a osm doskoků. Spoluhráčka Ezi Magbegorová přidala 15 bodů. Nejlepší střelkyní soupeře byla se 14 body Kennedy Burkeová.

María Condeová z USK mezi hráčkami Villeneuve, vlevo Maia Hirschová, vpravo Kamiah Smallsová.

Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové si připsaly před reprezentační přestávkou čtvrté euroligové vítězství z pěti zápasů. Doma vyhrály i podruhé a navázaly na triumf nad jiným francouzským týmem Landes 85:63. Také zápas proti Villeneuve rozhodly v závěrečné čtvrtině, kterou vyhrály 20:10.

„Ve druhém poločase už byla obrana úplně jiná než v tom prvním. Jednak už nebyla taková měkká a změna byla i v tom, že jsme začaly přebírat. Francouzky s tím měly problém,“ řekla Hejková České televizi. „Je to dost slušné dostat od euroligového týmu za poločas jen kolem dvaceti bodů. To byl klíč,“ doplnila slovenská trenérka.

První koš vstřelila po pár sekundách hry Veronika Voráčková a odstartovala tím útočně laděný úvod zápasu. Pražanky utekly do vedení 13:7, poté ale polevily v obraně a soupeř otočil na 20:14. Francouzský tým těžil v úvodní čtvrtině z dvanácti doskoků, přičemž šest jich bylo útočných. Hráčky USK ještě v závěru první části zareagovaly a srovnaly.

České šampionky se ve druhé čtvrtině na doskoku zlepšily a dvakrát získaly šestibodové vedení, Villeneuve je ale do většího trháku nepustil. Do kabin tak šly domácí basketbalistky při vedení 42:40. Jejich nejlepší střelkyní byla Australanka Magbegorová s 13 body.

Urputný boj pokračoval i po přestávce. Hráčky USK vstřelily ve třetí čtvrtině za sedm minut jen tři body a brzdilo je třináct ztrát. Soupeř získal pětibodový náskok (50:45) a Hejková si vzala oddechový čas. USK poté vrátila do hry sedmi body Saballyová a po seběhnutí Maríi Condeové získal český tým před závěrečnou čtvrtinou těsný náskok 54:53.

„U Saballyové ještě nevíme, jaký je její potenciál. Víme, že je velký, ale ty přesné činnosti zatím nemáme v hlavě. Když jde sama do nájezdu, je nezastavitelná. Je to kus energie a jsme rádi, že jí to vyšlo,“ uvedla Hejková.

Poslední část pak domácím hráčkám vyšla. Už nepustily protivníka ani jednou do vedení a od stavu 64:61 zlomily houževnatý odpor soupeře deseti body v řadě. Stejně jako proti Salamance se blýskla v obraně Magbegorová, která zakončila utkání i s pěti bloky.

„Tým je trochu unavený, navíc ho obchází viróza. Bylo vidět, že to, co nás zdobilo, že jsme dávaly v předchozích zápasech trojky, dnes nešlo. Daly jsme je ale na konci. Maite Cazorlaová, která měla zdravotní problémy, v útoku rozhodla. To je momentálně poezie našeho týmu, že nikdy nevíme, kdo bude lídr v útoku. V obraně by měly být všechny,“ dodala Hejková.

Evropská liga basketbalistek - 5. kolo:
Skupina B:
ZVVZ USK Praha - Villeneuve d'Ascq 74:63 (22:22, 42:40, 54:53)
Nejvíce bodů: Saballyová 21, Magbegorová 15, Cazorlaová 13 - Burkeová 14, Zellousová a Salaunová po 12. Fauly: 13:19. Trestné hody: 23/15 - 13/10. Trojky: 3:5. Doskoky: 43:36
Polkowice - Györ 92:82 po prodl.
Landes - Salamanca 69:48.