Basketbalistky USK vyhrály v Györu a mají druhé vítězství v Eurolize. Žabiny i Chomutov v Eurocupu padly

Basketbalistky ZVVZ USK Praha zvítězily ve 3. kole Evropské ligy na hřišti maďarského Györu 83:64 a připsaly si druhou výhru v tomto ročníku soutěže. České mistryně táhla Australanka Ezi Magbegorová, která nasbírala 21 bodů a osm doskoků. Blízko double double byla také španělská rozehrávačka Maite Cazorlaová s 15 body a osmi asistencemi. Tereza Vyoralová přidala 16 bodů. Györu nepomohlo ani 27 bodů nejlepší střelkyně Kristine Anigweové.

Basketbalistky USK Praha si připsaly v Evropské lize druhou výhru (archivní foto)

„Tuhle výhru jsme potřebovaly. Když teď hrajeme venku, tak abychom si i něco odvezly. Určitě to je super povzbuzení. Jdeme ale krok po kroku,“ řekla ČTK Hejková.

Její svěřenkyně napravily týden starou porážku z Polkowic, kde podlehly 68:75. Sérii tří venkovních zápasů zakončí příští týden v Salamance. Györ prohrál v Eurolize i třetí zápas.

„Důležité bylo, že jsme ukazovaly celý zápas svou sílu. Soupeř se ještě v první půli držel díky našim chybám, ale to je basketbal. Ve druhé půli jsme už úplně dominovaly. Co mě těší, že jsme mohly použít širší kádr,“ uvedla Hejková.

Pražanky se musely stejně jako v Polsku obejít bez zraněné kapitánky Teji Oblakové a Francouzky Valériane Ayayiové. Obě hráčky laborují se zraněným kotníkem. Hostující basketbalistky sice v úvodu ztrácely 4:7, poté ale šňůrou dvanácti bodů vývoj otočily. První čtvrtinu vyhrály 21:13.

Maďarský celek se ve druhé čtvrtině přiblížil na rozdíl jediného bodu, české šampionky ale zlepšily obranu a opět odskočily. Poločas ukončily s vedením 42:35. Jejich nejlepší střelkyní byla tou dobou Veronika Voráčková s 11 body.

Rozhodl povedený nástup

USK rozhodl povedeným nástupem do druhé půle. Díky povedené sekvenci 12:1 získal nejvyšší osmnáctibodové vedení 54:36 a do konce utkání dvouciferný náskok nepustil. Rozstřílela se hlavně Magbegorová, která měla po třetí čtvrtině 18 bodů.

„Cením si i toho, že do utkání nastoupila, protože ráno to vypadalo, že ani náhodou a skončí v nemocnici,“ podotkla Hejková. Australskou hráčku trápily bolesti břicha. „Odehrála to skvěle. Je naší velkou oporou. A ještě důležitější bylo, že v tom nebyla sama,“ řekla slovenská trenérka.

Györ sice v závěrečné části stlačil manko na 12 bodů, Pražanky si ale závěr pohlídaly a nakonec zvítězily jasně o 19 bodů. „Každý, kdo byl dnes na hřišti, byl nebezpečný. Z toho jsme těžily, že to nebylo o jedné nebo dvou hráčkách,“ dodala Hejková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:
Skupina B:
Györ - ZVVZ USK Praha 64:83 (13:21, 35:42, 52:62
Nejvíce bodů: Anigweová 27, Goreeová 8, Bachová 7 - Magbegorová 21, Vyoralová 16, Cazorlaová 15. Fauly: 13:13. Trestné hody: 12/11 - 5/5. Trojky: 7:8. Doskoky: 29:33
Landes - Polkowice 75:81
Villeneuve - Mersin 60:69

Žabiny i Chomutov prohrály, na výhru v Eurocupu stále čekají

Basketbalistky Žabin a Chomutova prohrály i svá druhá utkání skupinové fáze Evropského poháru. Brněnský tým nezvládl koncovku v Řecku a podlehl Eleftherii Moschato 68:70. Chomutov v domácí premiéře ve druhém nejprestižnějším poháru v Evropě nestačil na italské Sassari a prohrál 70:80.

Žabiny, které v prvním zápase podlehly minulý týden doma španělskému Cadí La Seu až v prodloužení, vstoupily do duelu v Řecku soustředěně a zejména zásluhou dobře střílející Stoupalové se brzy ujaly vedení o devět bodů.

Postupem času se jim ale přestala dařit střelba jak ze střední vzdálenosti, tak zpod koše. Eleftheria toho využila a manko stáhla. V 17. minutě šla poprvé do vedení a ještě do poločasu její náskok vzrostl na osm bodů.

Brňanky po přestávce zlepšily hlavně obranu, v třetí čtvrtině dovolily domácím jen sedm bodů a vrátily se do vedení. Tři a půl minuty před koncem vedly 67:60, ale od té doby nedaly ze hry ani koš a po úspěšné střele domácí Bickleové čtyři vteřiny před koncem prohrály.

„Těžko se mi zápas hodnotí, přijely jsme si pro výhru a místo toho odjíždíme zklamané. Doufám, že doma jim to oplatíme i s úroky a dokážeme, že jsme lepší tým,“ řekla kapitánka Natálie Stoupalová, s 16 body nejlepší střelkyně Žabin. Další zápas Eurocupu sehrají ve středu doma s francouzským Flammes Carolo.

Ve skupině K začaly chomutovské Levhartice proti Sassari bojovně a dlouho držely s favorizovaným týmem ze Sardinie krok. Ve druhé čtvrtině se dokonce ujaly na chvíli vedení, ale to si italský celek vzal brzy zpět.

Rozhodující fáze utkání se odehrála ve třetí čtvrtině, kdy hostující basketbalistky předváděly ofenzivní koncert a výbornou střelbou svůj náskok navyšovaly až na rozdíl 21 bodů.

Levhartice ale bojovaly, třemi trojkami v řadě stáhly na rozdíl osmi bodů, ale zkušený soupeř už jim víc nedovolil.

Chomutov tak bude o první výhru v Eurocupu bojovat za týden doma s vedoucím týmem skupiny Estudiantes Madrid.