Hlavní obsah

Čechová a Hamzová se budou v kempu Minnesoty ucházet o angažmá ve WNBA

Aktualizováno

Basketbalové reprezentantky Emma Čechová a Eliška Hamzová se budou ucházet o angažmá v zámořské WNBA. Obě české hráčky podepsaly smlouvu s Minnesotou o účasti v přípravném kempu. Klub Lynx to uvedl na svém webu. Nová sezona zámořské soutěže odstartuje 8. května.

Foto: CZ Basketball

Emma Čechová v dresu české reprezentace

Článek

Pivotka USK Praha Čechová a rozehrávačka Žabin Hamzová byly do loňska spoluhráčkami v brněnském klubu. Jejich týmy se znovu utkají v nadcházejícím finále. Obhájce titulu USK už do něj postoupil, Žabinám zbývá po dvou vysokých výhrách nad SBŠ Ostrava poslední krok. Hamzová bude svému týmu v boji o ligové zlato nejspíš chybět.

„Semifinále odehraju, ale na finále už pravděpodobně nebudu. Mrzí mě to, z lidské stránky je to pro mě velký a těžký krok. Ale bohužel to tak vyšlo. Každopádně moc děkuju Žabinám, že mi to umožnily,“ řekla Hamzová serveru iDNES.CZ.

O zájmu Minnesoty se dozvěděla minulý týden. „V pátek jsem si volala s trenérským štábem a v sobotu večer už jsem podepisovala smlouvu. Bylo to fakt rychlé,“ uvedla.

Čtyřiadvacetiletá Hamzová může napodobit svou matku Romanu, která v roce 2000 oblékala ve WNBA dres Orlanda. V zámořské soutěži dosud působilo šest českých basketbalistek. Nejvýraznější stopu v ní zanechaly Kamila Vodičková a Jana Veselá, které slavily titul v barvách Seattlu. Vodičková v roce 2004 a Veselá o šest let později. Ve WNBA si zahrály také Eva Horáková, Romana Hamzová, Michaela Ferančíková a Zuzana Klimešová.

Jako poslední v lize nastupovala Veselá před 16 lety. V roce 2016 podepsala Kateřina Elhotová (nyní Suchanová) smlouvu s Minnesotou, ale pak přerušila kariéru kvůli těhotenství. Před osmi lety draftovalo Los Angeles Julii Reisingerovou, která se v lize rovněž neobjevila.

Jednadvacetiletá Čechová na sebe výrazně upozornila na březnovém kvalifikačním turnaji ve Wu-chanu, kde pomohla českým basketbalistkám k první účasti na mistrovství světa po 12 letech. Svými výkony si vysloužila místo v All Star týmu.

WNBA zažívá v posledních sezonách velký boom. Nedávno uzavřená kolektivní smlouva přinese hráčkám výrazně lepší finanční podmínky. Největší hvězdy si mohou přijít až na 1,4 milionu dolarů (29,5 milionu korun) za sezonu. Dosud to bylo přes 200 000 dolarů.