Česko - Francie 59:72Domácí loučení se ztracenou kvalifikací. Basketbalisté skvěle začali, ale Francouzi ukázali sílu i výjimečný talent

Jen úvodní čtvrthodina v Pardubicích nasvědčovala senzaci. Čeští basketbalisté při posledním domácím vystoupení v již ztracené kvalifikaci MS vedli před téměř pěti tisíci diváky nad Francií rozdílem až devatenácti bodů, ale soupeř s jistotou postupu zlepšil výkon a během třetí čtvrtiny skóre otočil. Nakonec reprezentanty nespasilo ani 23 bodů z ruky nejlepšího střelce duelu Kyzlinka. Prohráli 59:72 s výrazným přispěním talentovaného 19letého francouzského pivota Wembanyamy, jenž může být jedničkou letošního draftu NBA. Proti Česku zapsal double double za 22 bodů a 17 doskoků.

Zleva Martin Kříž z ČR a Victor Wembanyama z Francie.

Po úžasném začátku českému týmu postupně docházel dech. V prvních šesti minutách přitom dokázali domácí nasázet soupeři jednadvacet bodů, zatímco sami inkasovali jen tři. „Francouzi asi nečekali, že do zápasu půjdeme s tak velikou bojovností. Chtěli jsme se rozloučit se ctí," uvedl po vyhrané první čtvrtině (27:11) do televizní kamery pivot Ondřej Balvín.

Reprezentantům už po čtyřech předchozích porážkách ve skupině o nic nešlo, Francie naopak měla místo na MS jisté a v prvním poločase úspěšnost střelby pouze 26 procent, ve druhé půli získali půdu pod nohama především díky zpřesnění vlastní obrany, která českým hráčům už nenechávala příliš prostoru.

Zleva Tomáš Kyzlink z ČR a Juhann Begarin z Francie v souboji.

Definitivně se zápas otočil třináct minut před koncem, když hosté šli poprvé do vedení 44:43 a už svůj náskok jen zvyšovali. Český tým si i přes různou hráčskou rotaci nevěděl rady především se zakončením. O tříbodové pokusy se moc opřít nemohl, blíž pod koš se dostával jen těžko a limitující pro něj bylo i šestnáct ztrát míče, které nabízely Francii rychlý protiútok.

Wembanyama měřící 218 cm v pozápasovém rozhovoru pro ČT řekl: „Ze začátku jsme nebyli dost důslední, ve druhé už jsme na český tým zatlačili, to podle mě bylo rozhodující," říkal hráč Levallois, jenž byl v některých momentech skutečně dominantní, což dokazuje i jeho double double. „V okamžicích obratu to bral hodně na sebe," připouštěl křídelník Petr Šafarčík.

Nejlepší český hráč Kyzlink, který měl zvláštní motivaci i vzhledem ke svému angažmá ve francouzském Limoges, přes porážku hledal spíš pozitiva: „Konečný výsledek v sobě nese trochu hořkosti, ale myslím, že jsme odehráli solidní úseky a zápas je jistě skvělou zkušeností hlavně pro mladší hráče. S Wembanyamou jsme počítali, ale takový hráč se hlavně kvůli svému rozpětí paží v podstatě nedá bránit," doplnil na křídle nastupující Kyzlink.