USK Praha - Salamanca 77:56Famózní Jonesová přiblížila USK Final Four Evropské ligy

Basketbalistky USK Praha porazily v úterním prvním čtvrtfinále Evropské ligy doma Salamancu jasně 77:56 a přiblížily se postupu do Final Four. České mistryně táhla za vítězstvím americká hvězda Brionna Jonesová, která zaznamenala double double za 18 bodů a 13 doskoků. Hostujícímu celku nepomohlo 12 bodů Maite Cazorlaové, ani 11 bodů české pivotky Julie Reisingerové. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové si mohou zajistit postup v pátek v případě vítězství ve Španělsku. Jinak se bude hrát rozhodující duel příští středu opět v Praze.

Brionna Jonesová z USK Praha zakončuje v duelu se Salamancou.

USK oplatil Salamance loňskou porážku v boji o třetí místo ve Final Four (59:71). Mezi čtyři nejlepší celky soutěže se může dostat podruhé za sebou a pošesté celkově. Pražanky srovnaly se španělským týmem bilanci vzájemných zápasů na 6:6.

Začátek utkání na chvíli pozdržela nefunkční časomíra. Pražanky měly povedený úvod a díky osmi bodům Thomasové a šesti Jonesové vedly brzy 16:5. Soupeř se ale po oddechovém čase a nasazení Reisingerové vrátil do hry a snížil na dvoubrankové manko (21:19). Závěr první části ale patřil opět český mistryním. Jonesová nasbírala po prvních deseti minutách 12 bodů a sedm doskoků.

Americká pivotka pokračovala ve výborném výkonu a už v úvodu druhé části dosáhla na double double, měla v té chvíli na kontě 14 bodů a 10 doskoků. K Jonesové a Thomasové se přidala střelecky také Valériane Vukosavljevičová a náskok domácích hráček narostl do přestávky na 17 bodů (45:28). USK měl po první půli šestašedesátiprocentní úspěšnost střelby za dva body, naopak hráčky španělského týmu proměnily jen devět z celkových 33 střeleckých pokusů (27%).

Pražanky po přestávce kontrolovaly komfortní náskok a soupeř se nezmohl na odpor. USK navýšil před závěrečnou částí náskok na rozdíl dvaceti bodů (65:45) a Hejková si mohla dovolit i častěji rotovat se sestavou. Na hřiště se po zranění vrátily například Barbora Wrzesiňská a Veronika Šípová. České mistryně vyhrály i poslední čtvrtinu (12:11) a doma porazily Salamancu počtvrté za sebou.

Čtvrtfinále play off Evropské ligy basketbalistek - první zápas:
USK Praha - Salamanca 77:56 (25:19, 45:28, 65:45)
Nejvíce bodů: Jonesová 18, Vukosavljevičová 16, Thomasová a Condeová po 13 - Cazorlaová 12, Reisingerová a Rodriguezová po 11. Fauly: 19:16. Trestné hody: 14/12 - 16/11. Trojky: 5:5. Doskoky: 48:29.
Fenerbahce Istanbul - Šoproň 82:62 (40:35)
Mersin - Bourges 84:56 (42:34)
20:00 Schio - Valencie