Hlavní obsah

Jordanovy boty se vydražily za rekordních 14 milionů korun

17. 5. 2020 20:50

Za rekordní částku se prodaly v dražbě boty basketbalové legendy Michaela Jordana. Podepsaný pár populárního modelu Air Jordan 1, v kterém šestinásobný šampion NBA hrál ve své nováčkovské sezoně 1984/85, se vydražily za 560 000 dolarů (14,3 milionu korun). Dosavadní rekord za pár sportovních bot byl překonán o více než 120 000 dolarů.

Foto: Sotheby's, Reuters

Vydražené boty basketbalové legendy Michaela Jordana z roku 1985.Foto: Sotheby's, Reuters

Článek
Fotogalerie

Výsledek aukce výrazně předčil také očekávání organizátorů. Zástupci aukční síně Sotheby's předpokládali, že se Jordanovy boty prodají za částku kolem 150 000 dolarů. Na vysoké ceně se projevil současný zvýšený zájem o Jordanovu osobu, který vyvolal desetidílný dokument The Last Dance, mapující Jordanův život a kariéru, s exkluzivními záběry z jeho poslední sezony v dresu Chicaga Bulls.

V botách prodaných za rekordní sumu v červeno-bílo-černém provedení odehrál Jordan několik zápasů NBA. Nike Air Jordan 1 je oblíbený model, první, který dnes sedmapadesátiletý Jordan v roce 1985 ve spolupráci s firmou Nike uvedl na trh. Od té doby vznikla řada dalších modelů, jeho příkladem se později inspirovalo mnoho jiných sportovních hvězd.

Foto: Sotheby's, Reuters

Jedna z vydražených bot basketbalové legendy Michaela Jordana z roku 1985.Foto: Sotheby's, Reuters

Dosud nejdražším párem sportovních bot byly běžecké boty Moon Shoe od firmy Nike z roku 1972, které loni vydražil za 437 500 dolarů kanadský miliardář a vášnivý sběratel Miles Nadal. Kdo je novým majitelem Jordanových bot, není známo. Do dražby je dal sběratel bot Jordy Geller, kterému patřily od roku 2012.

Absolutní aukční rekord mezi botami drží rudé střevíčky filmové hvězdy Judy Garlandové ze snímku Čaroděj ze země Oz, které se v roce 2000 prodaly za 666 000 dolarů.

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •