Basketbalisté Opavy porazili i díky Kouřilovým 31 bodům Ústí nad Labem

Basketbalisté Opavy porazili v dohrávce 13. kola Ústí nad Labem 96:91 a v tabulce si pojistili druhé místo za vedoucím Nymburkem. Ke čtvrté výhře za sebou pomohl úřadujícím šampionům novými osobními maximy Radovan Kouřil, který nastřílel 31 bodů a proměnil sedm tříbodových pokusů. Uspěl i třetí USK, který zvítězil na palubovce nováčka Pisku 77:59.

Basketbalista Jaromír Bohačík z Nymburka.

Opava vyhrála i bez zraněného kapitána Jakuba Šiřiny, který v úterním zápase Ligy mistrů ve Vilniusu utrpěl výrok v kotníku. Na rozehrávce ho ale skvěle zastoupil Kouřil. Svěřenci trenéra Petra Czudka měli duel na hřišti Slunety od počátku pod kontrolou. V první čtvrtině nastříleli pět trojek a vytvořili si dvouciferný náskok.

Domácí sice po přestávce díky pětibodové sérii Lamba Autreyho a zlepšení Tye Nicholse snížili na 62:67, v úvodu poslední čtvrtiny ale narostl náskok Opavy až na 14 bodů. Přestože domácí dokázali v závěru znovu stáhnout na tříbodový rozdíl, koncovku zvládli lépe hosté.

„My jsme velmi rádi za výhru v Ústí, které se nerodilo lehce, a zároveň jsme tady dlouho nevyhráli. Začali jsme poměrně slušně, rozhodili jsme Ústí zónou a totálně jsme vymazali střelce Rowena, který se nemohl trefit celý zápas. To samé se nám dařilo na Autreym, ale pouze první poločas,“ konstatoval asistent opavského trenéra Kryštof Vlček. „Druhý poločas byl divácky velmi atraktivní, samozřejmě domácí by chtěli, aby dopadl opačně, ale velmi důležitou trojku dal Honza Švandrlík a potom dvě Radovan Kouřil a tím se zápas uzavřel,“ dodal.

Písek držel s USK krok jen v prvním poločase. „Druhý poločas byl z naší strany zoufalství. Už nám nešlo nic a nebyli jsme schopni proměnit jedinou střelu, což vedlo k zasloužené výhře USK,“ konstatoval trenér Sršňů Jan Čech.

V sobotních zápasech nastoupil Nymburk na Slavii. Bývalí šampioni v Praze dominovali, nejvíc pak ve třetí čtvrtině, kterou vyhráli 21:5. Jejich střeleckým lídrem byl Jitaurious Gordon s 15 body. Slavia prohrála pátý zápas v řadě.

Shodně třetí výhry za sebou vybojovaly pátý Kolín a sedmé Brno. Středočeši udolali Olomoucko v jeho hale 80:78, double double při tom zaznamenal Jakub Petráš, autor 18 bodů a 16 doskoků. V domácím týmu skórovala dvouciferně celá základní pětka s lídrem Aminem Adamuem, který si připsal 26 bodů a 9 doskoků. V obou týmech zasáhli do hry jen tři náhradníci, ale ti domácí přispěli jen jediným bodem proti soupeřovým dvaadvaceti a Olomoucko prohrálo popáté za sebou.

Zápas rozhodl svojí pátou trojkou v utkání těsně před koncem kolínský kapitán Adam Číž. „V poslední době už říkám, že když začíná poslední minuta, odjíždím domů, protože Adam Číž to už zařídí,“ řekl trenér Kolína Predrag Benáček. „Je to krutá porážka. Adam Číž ukázal, že je to velký hráč. Ovšem my jsme utkání měli urvat už během střetnutí a nemuselo se vůbec rozhodovat až v závěru,“ konstatoval domácí kouč Lukáš Feštr.

Brňané porazili doma Pardubice 86:79 po obratu v poslední čtvrtině, kterou vyhráli 25:12. Ještě ve třetí části vedli hosté o 11 bodů, ale čtvrtou porážku za sebou neodvrátil ani nejlepší střelec zápasu Tomáš Vyoral, autor 23 bodů a pěti trojek. Jeho spoluhráč Jure Škifič přidal 17 bodů a 10 doskoků. Domácí Viktor Půlpán nastřílel 18 bodů, Terrell Brown-Soares přidal o jeden méně a zaznamenal i 13 doskoků.

Střelcem dne byl s 30 body děčínský Matěj Svoboda, ale ani s přispěním dalších 22 bodů Maksima Šturanoviče to v hale poslední Ostravy k úspěchu nestačilo. Nová huť zvítězila 80:71, při teprve druhé výhře v sezoně byl jejím lídrem Elyjah Williams se 17 body. „Dnes jsme se opřeli o obranu, když nám ve druhém poločase opět odešel útok, a měli jsme přes 16 ztrát,“ řekl domácí trenér Adam Choleva.