Hlavní obsah

Nice to meet you! Maraton na Francouzské riviéře

Michal KulkaSport.cz
18. 11. 2018 8:28

Letos v létě sem se rozhodl, že i letošní rok poběžím francouzský maraton z Nice do Cannes. Loňský ročník mě nadchl a s dosaženým časem 2:53 jsem byl též spokojen. French Riviera Marathon se běží ze slunečného francouzského Nice do snad ještě známějšího Cannes. Trasa vede po pobřeží po širokém bulváru s dostatkem prostoru ke kochání se francouzskou riviérou.

Foto: Michal Kulka, Sport.cz

Tak tedy: Nice to meet you, Nice!Foto: Michal Kulka, Sport.cz

Článek

Na nádherné trase vás čekají dvě menší stoupání (ve městě Antibes), jinak ‒ jak bychom řekli v běžecké hantýrce – placka. Zajímavostí je také, že cíl je na jiném místě než start. Žádný okruh, běží se „z A do B". To přijde vhod těm, kdo by náhodou chtěli maraton zabalit-zastavit se-skončit. Dobře si to rozmyslíte, všechny věci na vás totiž čekají v cíli.

Můj osobní cíl na sklonku sezony je celkem odvážný. Chtěl bych běžet pod 2 hodiny a 50 minut. Průměrné tempo 4:01 na kilometr. No což, potřebuji jak počasí, tak i trochu štěstí...

Je tu den D, neděle 4. listopadu v 5:00 hodin ráno. Snídám na hotelovém pokoji připravené jídlo. Bio kvalita zaručena partnerkou, která vše zařídila. Po krátké snídani uléhám ještě do postele a snažím se číst, jsou zhruba tři hodiny do startu, který je až v osm. V 6:40 začínám rozběhání: 4 kilometry v tempu závodu, rozcvička, abeceda a rovinky nikdy nesmí chybět. A jde se do zóny, stojím hned za Keňany. Závodníků je něco kolem osmi tisíc. Jednotlivé řady startují po dvou minutách. Před startem ještě bojovná francouzská hymna ‒ a je tu výstřel!

Foto: René Kujan , Sport.cz

Pořadatelé připravili i běžeckou rozcvičku s vodiči.Foto: René Kujan , Sport.cz

René Kujan

Plán je běžet první půlmaraton v tempu 3:57 min/km, což je 1:23:30 minut. To se mi daří, sleduji vše možné okolo, občas se schovávám za běžce přede mnou. Na dvanáctém kilometru přichází první zpestření. V zatáčce vidím nějakou Asiatku, jak něco táhne za sebou. Co tady dělá? Asi ji pustili dřív... Za chvilku se míjíme, kdy ona běží a táhne na gumě pneumatiku od auta. Na ní vepředu nápis TYRE BABY a vzadu TRY BABE. Fakt zajímavá tortura, ale proč ne. Zajímavě zaměstnala moji mysl a utekl další čas.

Foto: Michal Kulka, Sport.cz

Přímořské závody mají své kouzlo.Foto: Michal Kulka, Sport.cz

Michal Kulka

Běžíme dál, je tu půlmaraton, tempo přesné. Jen se mi už neběží moc dobře, vlastně se mi běží už dost blbě. Bolí mě kyčel a mám křeče v chodidle. Bohužel závodní Nike VaporFly 4% už jsou mi prostě těsné. Tuším, že budu mít chodidla celá od krve. Co s tím??? Zabalit maraton v polovině? Nejsem přeci srab! Sednout si do vlaku? Jsem totálně zpocený a nemám ani korunu, totiž euro. Přemýšlím, zda by mě vůbec vzali do vlaku zadarmo. Jel bych na černo, utekl bych před průvodčím? To těžko. Zabalit to v národním dresu? To by se mohli posmívat i naší republice, která zrovna oslavila 100 let...

Běžím tedy dál! Tempo klesá a klesá, nejprve na 4:00 min/km, pak 4:20 a pak najednou je na 5 minutách!!! Tímhle tempem běhám doma nahoru na Petřín! Bude to propadák. Přijde mi, že z 20. místa se propadám tak na 1000. Nakonec se dávám trochu do kupy a stabilizuji tempo na 4:40 min/km. Už ani podpora à la Tchécoslovaquie nepomáhá.

Na 35. kilometru se kolem mne míhá pacer na 3 hodiny. Úplně sám, v pekelném úprku. A je to tady, běžím nad 3 hodiny! Nakonec dobíhám za 3 hodiny 2 minuty a 10 vteřin. Jsem zklamaný a totálně vyřízený. Kyčel bolí jak čert a záda taky, chodidla samý puchýř. Co ale hned zvedne náladu, je skutečnost, že na vás v cíli někdo čeká. To všem běžcům doporučuji. Live tracking, sledování běžce je dobrá věc, ale nesmíte to zabalit. Podpora přichází hned a jsem vlastně šťastný že jsem se popral nejen sám se sebou, ale i se silným mořským větrem. Vítěz dal traťový rekord 2:07, to je neuvěřitelné!

Foto: Michal Kulka, Sport.cz

Národní barvy působily motivačně.Foto: Michal Kulka, Sport.cz

Michal Kulka

Po maratonu jedeme vlakem zpět do Nice. Připadá mi, že ve vagonech všichni buď spí, nebo kulhají.

Tak tedy: Nice to meet you, Nice!

Reklama