Článek
Když sedmatřicetiletý Jones při debutu v těžké váze v březnu 2023 okamžitě získal šampionský opasek, rozhodně se neočekávalo, že v následujících dvou letech stihne jedinou titulovou obhajobu (loni v listopadu zdolal legendárního Stipe Miocice). I proto se najednou ocitl v situaci, kdy je značně pod tlakem.
Nedostatek informací o podobě dalších soubojů se jaksi nelíbí i fanouškům. Ti dokonce na serveru change.org založili petici, jejíž hlavní myšlenkou je odebrání Jonesova šampionského titulu v těžké váze. Už teď krátký formulář podepsalo takřka 80 tisíc lidí.
60 000+ signatures sur la pétition pour destituer Jon Jones de sa ceinture ❌ pic.twitter.com/B8JA52FKYq
— PΛЯIIΛ💭 (@PariiaMMA) May 25, 2025
„Je načase zbavit Jona Jonese titulu v těžké váze. Zjevně nemá v úmyslu v dohledné době bojovat,“ stojí na zmíněném webu, kde se mimo jiné řeší stále nedohodnutý Jonesův žádaný souboj proti prozatímnímu králi těžké váhy Tomu Aspinallovi, rekordmanovi, jenž dokonce zvládl už jednu obhajobu dočasného pásu.
Rodák z Velké Británie však neúnavně věří ve finální dohodu. Už teď je to ale více než 560 dnů od doby, co Aspinall získal prozatímní titul, a stále nedostal možnost bojovat o právoplatné žezlo proti Jonesovi. „Dr* hubu a dělej, co se ti řekne,“ zareagoval americký bijec na soupeřovy připomínky na sociální platformě X.
Dana White, generální ředitel UFC, však na otázku, zda Jones bude ještě letos bojovat, odpověděl: „Ano, rozhodně.“ Zčásti tak utnul obavy, zda k velkolepé bitvě šampionů vůbec někdy dojde. „Zápas se uskuteční, jenom záleží na tom, kdy se podepíše. Je to sice dohodnuté, ale zatím ne natolik, abychom to mohli oznámit. Ale mohu vám zaručit, že k souboji dojde,“ prohlásil holohlavý šéf před několika měsíci.
Jones vs Aspinall heating up? 🔥👀
— Bovada (@BovadaOfficial) May 23, 2025
Tom -115
Jon -105 https://t.co/0xRq7vMjzM pic.twitter.com/KPqqdGPajz
„Jone, mám pro tebe jeden návrh. Co kdybys konečně podepsal kontrakt na zápas se mnou, abys dalších 40 let nemusel poslouchat o tom, jak se mi snažíš vyhnout a schováváš se přede mnou? To by šlo, ne?“ rýpl si dvaatřicetiletý Aspinall, který nejednou veřejně projevil frustraci. „Už mě nebaví o tom zápase mluvit. Nudí mě to. Jsem připraven bojovat, kdykoli mi řeknou. Jen mi dejte vědět, abych mohl být připraven,“ povzdechl si druhý nejlepší muž v těžké váze.
Sílí tak spekulace, zda se Jones nebojí o ztrátu nadvlády. „Nezpochybňuji, že je to úžasný bojovník, ale myslím si, že v této fázi kariéry se bojí těžkých zápasů. Pokud se mě tedy zeptáte, zda se bojí bojovat se mnou, tak moje upřímná odpověď je, že ano,“ vypálila britská mašina, jež má v UFC již patnáct triumfů.
Jisté je to, že tato americko-britská řežba by přitáhla obrovskou pozornost. Jones by se v kleci postavil obrovskému nebezpečí. „Myslím si, že je to pravděpodobně největší zápas v historii těžké váhy a rovněž sám o sobě obrovský souboj,“ přemítá White.
Teď už nezbývá nic jiného než čekat, zda obě strany podškrábnou zápasové smlouvy. Pokud ano, konečná dohoda by se mohla oznámit například během červnového turnaje UFC 316 v Newarku.