Carapaz vyhrál Giro, je prvním ekvádorským vítězem Grand Tour

Verona

Richard Carapaz vyhrál Giro d'Italia a stal se prvním ekvádorským vítězem jedné z cyklistických Grand Tour. Šestadvacetiletý vrchař udržel růžový trikot i v nedělní závěrečné časovce na 17 km ve Veroně, kterou ovládl Američan Chad Haga. Český šampion Josef Černý obsadil v poslední 21. etapě šesté místo. "Tohle je největší okamžik mého sportovního života. V závěrečné časovce jsem prostě jen trpěl od začátku až do konce, než jsem se dostal do cíle. Je to úžasné, vyhrát Giro," řekl Carapaz.

Richard Carapaz vyhrál Giro d'Italia a stal se prvním ekvádorským vítězem jedné z cyklistických Grand Tour.

Carapaz byl na Giru loni čtvrtý, ale ve 102. ročníku slavného italského závodu nepatřil k největším favoritům. Do růžového dresu se Ekvádorec oblékl po vítězství ve 14. etapě a vedení za pomoci svého týmu Movistar v závěrečném týdnu uhájil.

S druhým místem se musel spokojit vítěz z let 2013 a 2016 Vincenzo Nibali z Itálie, jenž sice zajel velmi dobrou časovku, ale Carapazovi se dokázal přiblížit jen na 1:05 minuty. Třetí skončil Slovinec Primož Roglič, který dnes v průběžném pořadí předstihl Španěla Mikela Landu.

Ekvádorec Richard Carapaz může slavit.

"Ničeho nelituji, všichni za sebou máme dobré Giro, tvrdě vybojované," řekl Nibali. "Měl jsem skvělé soupeře. Carapaz ukázal, že je silný a že si to zasloužil. Nic neukradl, byl vážně dobrý," konstatoval Nibali. "Snažil jsem se až do úplného konce, ale bylo těžké s tím něco udělat, když byli Carapaz a Landa tak silní," ocenil lídry stáje Movistar.

Na třetí místo se podle očekávání vrátil Primož Roglič. Slovinského spolufavorita v sobotu předstihl v průběžném pořadí Španěl Mikel Landa, ale bývalý skokan na lyžích si v časovce vzal třetí pozici zpět.

Hirt obsadil 27. místo

Nejlepší čas zajel na sedmnáctikilometrové trati Američan Haga. O čtyři sekundy porazil světového rekordmana v hodinovce Victora Campenaertse z Belgie a o šest sekund jeho krajana Thomase De Gendta. Šestým místem zakončil svůj premiérový start na Grand Tour dvojnásobný mistr republiky Černý, jenž na Hagu ztratil 11 sekund.

V celkovém pořadí na tom byl lépe vrchař Jan Hirt a při třetím startu na Giru obsadil 27. pozici. Černý byl stopatnáctý.

Loňskou výhru obhajoval Nizozemec Tom Dumoulin, který ale ze závodu odstoupil už v prvním týdnu.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 21. etapa Verona (individuální časovka 17 km):
1. Haga (USA/Sunweb) 22:07