Článek
"Chtěli jsme dát závodu spád," vysvětlil ve čtvrtek agentuře Reuters ředitel závodu Christian Prudhomme rozhodnutí, proč Tour v příštím roce neodstartuje poprvé od roku 1966 časovkou, ale klasickou etapou. Slavný závod začne 5. července v Brestu 195 kilometrů dlouhou etapou do bretaňského Plumeleku a skončí o 22 dní později
První časovka je na programu až ve čtvrté etapě a pak tradičně v předposlední. "Chtěli jsme, aby se neustále závodilo a první týden nepatřil jen spurtérům. Proto také třeba první etapa končí dvoukilometrovým stoupáním. Přáli jsme si, aby dostali šanci všichni cyklisté," přidal sportovní šéf Tour Jean-Francois Pescheux a dodal, že byly zrušeny časové bonifikace.
Na cyklisty také čeká méně horských úseků, celkem 19 oproti letošním 21 a horských etap bude celkem pět, z toho tři v Alpách. Na mapu Tour se po 14 letech vrací nejvýše položený horský průsmyk v Evropě Col de la Bonette-Restefond ve výšce 2802 metrů nad mořem. Pořadatelé očekávají, že o adeptovi na celkové vítězství bude rozhodovat poslední 210 kilometrů dlouhá horská etapa z Embrunu zakončená brutálním stoupáním na L'Alpe d'Huez.
Cyklisté odevzdají krev do databáze
K novým pravidlům také patří, že organizátoři nepustí na start jezdce, kteří neodevzdají vzorky krve do vznikající databáze, jež má pomoci cyklistické unii UCI a světové antidopingové agentuře WADA v boji s dopingem.
Databanka by měla zabránit dalším dopingovým skandálům, které provázely poslední ročníky Tour. Američan Floyd Landis byl teprve nedávno za užití nepovolených podpůrných prostředků zbaven žlutého trikotu za triumf v roce 2006, letos přišel závod v průběhu o dvě hvězdy. Dán Michael Rasmussen odstoupil poté, co vyšlo najevo, že zmeškal několik mimosoutěžních testů a Kazach Alexander Vinokurov byl usvědčen z krevního dopingu.
"Vyrážíme plni naděje. Nic jiného nám ani nezbývá, protože jestli se v příštím roce zopakují scénáře z předchozích dvou let, bude to konec cyklistiky. Doufám, že si to všichni uvědomují," prohlásil Pescheux.
Program Tour de France 2008 | |
5.7. - 1. etapa | Brest - Plumelec (195 km) |
6.7. - 2. etapa | Auray - St. Brieuc (165 km) |
7.7. - 3. etapa | St. Malo - Nantes (195 km) |
8.7. - 4. etapa | Cholet (časovka jednotlivců na 29 km) |
9.7. - 5. etapa | Cholet - Chatearoux (203 km) |
10.7. - 6. etapa | Aigurande - Super Besse (195 km) |
11.7. - 7. etapa | Brioude - Aurillac (158 km) |
12.7. - 8. etapa | Figeac - Toulouse (174 km) |
13.7. - 9. etapa | Toulouse - Bagneeres de Bigorre (222 km) |
14.7. - 10. etapa | Pau - Hautacam (154 km) |
15.7. - volný den | |
16.7. - 11. etapa | Lannemezan - Foix (166 km) |
17.7. - 12. etapa | Lavelanet - Narbonne (168 km) |
18.7. - 13. etapa | Narbonne - Nimes (182 km) |
19.7. - 14. etapa | Nimes - Dignes les Bains (182 km) |
20.7. - 15. etapa | Dignes les Bains - Prato Nevoso (216 km) |
21.7. - volný den | |
22.7. - 16. etapa | Cuneo - Jausiers (157 km) |
23.7. - 17. etapa | Embrun - L'Alpe d'Huez (210 km) |
24.7. - 18. etapa | Bourg d'Oisans - St. Etienne (197 km) |
25.7. - 19. etapa | Roanne - Montlucon (163 km) |
26.7. - 20. etapa | Cerilly - St. Amand-Montrond (časovka jednotlivců 53 km) |
27.7. - 21. etapa | Etampes - Paříž (143 km) |