Štybarův únik na Champs-Élysées nevyšel. Froome si dojel na Tour pro čtvrtý triumf

Paříž

Spurt v závěrečné etapě cyklistické Tour de France z Montgeronu na bulvár Champs-Élysées ovládl Nizozemec Dylan Groenewegen. Zhruba pět kilometrů před cílem se o únik pokusil i Zdeněk Štybar, ale na čele vydržel jen dva a půl kilometru. Počtvrté v kariéře se raduje z celkového triumfu Brit Chris Froome.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Finiš poslední etapy Tour de FranceVideo: sntv

"Chtěl jsem to zkusit. Věděl jsem, že šance, aby to vyšlo, je malá. Ale vychutnal jsem si to," řekl Štybar. "Abych řekl pravdu, jsem rád, že už je to za námi, že se týmu Tour povedla, můžeme si odfrknout a dát v poklidu pár skleniček šampaňského i něco dobrého k večeři," dodal.

Štybar absolvoval Starou dámu podruhé. Roman Kreuziger dokončil svou osmou Tour de France na 24. místě. Třetí z Čechů, debutant Ondřej Cink, vzdal slavný závod v páteční 19. etapě kvůli přetrvávajícím bolestem v koleně. Po 3200 kilometrech v nohách ho přitom od cíle dělilo 328 kilometrů.

"Určitě panuje spokojenost, že Simon Yates skončil v první desítce, což byl náš cíl. Stejně jako bílý dres (pro nejlepšího jezdce do 26 let), který získal. Chybělo nám možná etapové vítězství z nějakého úniku, což se nepovedlo, ale jinak myslím, že převládá určitě spokojenost," ohlédl se za závodem Kreuziger. "Z osobního hlediska jsem ale očekával možná malinko víc," přiznal.

Ziskem čtvrtého titulu se dvaatřicetiletý rodák z Keni Froome zařadil těsně za nejúspěšnější jezdce "Staré dámy". S pěti žlutými dresy se dělí o prvenství legendy Jacques Anquetil, Eddy Merckx, Bernard Hinault a Miguel Indurain.

"Pocit dojíždět jako vítěz na Champs-Élysées nikdy neomrzí. Dlouho jsem myslel na to, že tady teď v tomhle dresu budu," řekl do televizní kamery úspěšný obhájce titulu, jehož v cíli čekali manželka a syn.

"Tahle Tour byla nejtěžší a nejtěsnější. Výkony soupeřů mě dotlačily k nejlepším výkonům. Bude mi ctí pokusit se příští rok vyrovnat rekordu," dodal Froome. Žlutý trikot si pojistil třetí příčkou v sobotní časovce v Marseille. V konečném pořadí skončil druhý o 54 sekund Kolumbijec Rigoberto Urán.

Po pětiletém kralování Petera Sagana má nového vítěze bodovací soutěž. Slovenský šampion ztratil šanci bojovat o zelený trikot po diskvalifikaci za souboj s Markem Cavendishem ve čtvrté etapě, novým nejlepším spurtérem je Australan Michael Matthews.

Nejvýše na pódium si došli s Froomem i jeho kolegové ze stáje Sky, jež má nejvyšší rozpočet v pelotonu a podle očekávání vyhrála soutěž týmů. Její další člen Španěl Mikel Landa skončil celkově čtvrtý.

Do cyklistické historie se opět zapsal Australan Adam Hansen. Dokončil totiž už 18. závod Grand Tours v řadě a znovu vylepšil vlastní rekord. Jeho série začala na Vueltě 2011, od té doby dojel do cíle všech ročníků Gira d'Italia, Tour de France i Vuelty.

Cyklistický etapový závod Tour de France - závěrečná 21. etapa (Montgeron - Paříž, 103 km):