Hlavní obsah

UCI vyloučila ruské a běloruské týmy včetně stáje Gazprom s Kukrlem a Vackem

1. 3. 2022 20:26

ezinárodní cyklistická unie UCI vyloučila ze všech mezinárodních závodů ruské a běloruské národní týmy i profesionální stáje. Sankce vyhlášené v reakci na pokračující invazi na Ukrajinu se dotknou i ruského týmu Gazprom-RusVelo, za který jezdí Češi Michael Kukrle a Mathias Vacek. Opatření UCI oznámila v oficiálním prohlášení na svém webu.

Foto: Profimedia.cz

Cyklistická UCI vyloučila ze závodů ruské a běloruské národní týmy i stáje, včetně Gazprom-RusVelo

Článek

Cyklisté z Ruska i Běloruska mohou i nadále závodit v barvách jiných mezinárodních týmů, musí ale vystupovat jako neutrální sportovci a nesmí používat národní vlajky nebo dresy domácích šampionů. Obě země přijdou o závody organizované pod hlavičkou UCI a až do odvolání se nemohou ucházet o pořádání žádných vrcholných akcí.

Výkonný výbor UCI na mimořádném zasedání odsoudil agresi ruské a běloruské vlády a rozhodl se následovat pondělní doporučení Mezinárodního olympijského výboru. "UCI, jež zůstává politicky neutrální organizací, lituje, že rozhodnutí jejich vlád mohou mít dopad na ruské a běloruské sportovce, ale je nezbytné postavit se pevně na obranu olympijských hodnot," uvádí se v prohlášení UCI, která zároveň nabídla ukrajinským cyklistům azyl ve svém tréninkovém centru v Aigle.

Vyloučení z mezinárodního pelotonu se dotkne šesti týmů. Úřadující český šampion v silniční cyklistice Kukrle přišel do stáje Gazprom-RusVelo před touto sezonou a premiéru v novém dresu si odbyl na začátku února v závodě Kolem Ománu, v němž obsadil 26. místo. Následně spolu s Vackem poprvé v kariéře startovali v závodě elitní kategorie WorldTour Kolem Spojených arabských emirátů a devatenáctiletý Vacek svůj debut ozdobil premiérovým etapovým triumfem.

Reklama

 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS v hokeji 2023

Mistrovství světa v hokeji 2023 letos hostila lotyšská Riga a finské Tampere od 12. do 28. května 2023. Česká reprezentace neprošla přes čtvrtfinále, kde prohrála s USA. Turnaj ovládl výběr Kanady, který ve finále porazil Německo. Bronz vybojovalo Lotyšsko.