Hlavní obsah

Čupr: Sezona rozhodně není úspěšná! Ohledně béčka je s Rosickým v rozporu

Mohli zůstat u aktuálního stavu, ale řekli si: „Ne!“ A tak se na fotbalové Spartě rozhodli k výstavbě nového areálu v Krči, kde by měl najít útočiště B-tým nebo elitní mužstvo žen. „Prostě chceme své zázemí s vlastní identitou,“ říká místopředseda představenstva František Čupr. Mluví také o pokračující cestě ke stadionu na Strahově, koncepci druholigové rezervy nebo neúspěšné sezoně áčka.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Místopředseda představenstva AC Sparta Praha František Čupr

Článek

Co vše areál nabídne v porovnání s tím, jak teď využíváte Prosek pro ženy nebo Žižkov, kde hraje domácí zápasy druholigová rezerva?

Právě B-tým byl hlavním motivátorem, abychom zahájili hledání a následně výstavbu. Prosek by měl být primárně určený pro dívčí akademii s tím, že samozřejmě jsme připraveni, aby tam hrály i další týmy. V areálu v Krči chceme větší stadion s kapacitou až pro 5 tisíc návštěvníků, který by měl být určený primárně pro naše béčko a A-tým žen. Jsme samozřejmě otevřeni i spolupráci s dalšími kluby. Bavili jsme se se Slavojem Vyšehrad. Byli bychom rádi, kdyby zde mohly mít zázemí mít i naše nejmenší děti, to znamená ve věku šest, sedm nebo osm let. Jsme také připraveni areál nabídnout fotbalové asociaci jakožto zázemí pro elitní mužstvo žen a další mládežnické reprezentace.

S FAČR už nějaký kontakt proběhl, nebo je to zatím jen vaše vize?

Měli jsme zatím krátkou debatu s předsedou Davidem Trundou. Nápad se mu zamlouval, nicméně jsou to zatím jenom předběžné diskuze.

A jak pokračujete se Strahovem, kde by měl stát nový velký stadion?

Věřím, že areál v Krči vznikne výrazně rychleji než stadion na Strahově. Tam pracujeme, máme rozhovory s architekty, s konzultanty ve sportovní oblasti a snažíme se skládat všechny dílky, abychom následně mohli udělat architektonickou soutěž. Pokračujeme v přípravě dokumentace, abychom se dostali ke stavebnímu povolení.

Jaký je konkrétní výhled?

To je velice těžké předjímat. Opravdu počítáme s tím, že budeme schopni stadion na Strahově postavit v horizontu osmi až deseti let. Věřím, že první vizualizace by mohly být v příštím roce, respektive rozhovory s architekty k tomu směřují.

Našli jste ve světě nějakou další inspiraci?

Je jich hodně. Zmíním teď nově připravovaný stadion v Zaragoze, kde by se mělo hrát i mistrovství světa v roce 2030. To je velice pěkný městský stadion.

Když byla řeč o B-týmu, jak finančně náročné je půjčovat si stadion na Žižkově?

Jsme velice rádi, že nám Viktorka Žižkov poskytla a současně stále poskytuje zázemí, protože víme, že fotbalové infrastruktury v Praze jednoznačně chybí. Nemáme zde moderní stadiony pro druhou ligu, chybí i kvalitní pro třetí ligu, takže to vše nás vedlo k úvaze, že pokud chceme hrát a rozvíjet český fotbal obecně, musíme postavit nové tréninkové zázemí. Jsem Viktorce opravdu vděčen, že tam v tuto chvíli můžeme hrát. Finančně to není nijak náročné. Samozřejmě ve srovnání s areálem, který chceme v Krči stavět, by nám dávalo větší smysl zůstat na Viktorce, ale prostě chceme své zázemí s vlastní identitou. Krč vyjde přibližně na miliardu korun a otevírat bychom chtěli v roce 2029.

Béčko je aktuálně v zóně sestupu. Máte připravenou reakci, pokud by se nakonec nezachránilo, jak například udržet mladé kluky ve druhé lize?

Soustředíme na to, abychom záchranu zvládli. A samozřejmě bavíme se o tom se sportovním ředitelem Tomášem Rosickým, respektive Tomášovi jsem dal za úkol, aby připravil strategii. V tuto chvíli ještě nebudu zveřejňovat detaily.

Přemýšlíte o změně koncepce?

Nemyslím, že by koncepce byla špatná. Za mě jsme to bohužel zatím prostě jen herně nezvládli. V minulosti v béčku úspěšně pracoval například zkušený David Pavelka, který byl samozřejmě součástí týmu a vlastně díky tomu bylo béčko lepší. Tentokrát tam žádného staršího zkušeného hráče nemáme. Není to proto, že bychom nechtěli, ale bohužel se nám to nepovedlo zrealizovat. To se následně a jednoznačně ukázalo jako nedostatek.

Pojďme ještě k prvnímu týmu, který končí ročník podruhé za sebou bez trofeje.

Sezonu rozhodně nemůžeme hodnotit jako úspěšnou. Nemáme titul a úspěšná sezona by pro nás byla pouze v případě vítězství v lize. Bohužel jsme vypadli brzo i v domácím poháru. S výsledkem samozřejmě nemůžeme být spokojeni. Možná jediné, co by nám mohlo trochu vrátit radost, by bylo, pokud bychom zvládli v létě předkola Ligy mistrů a dostali se do hlavní fáze. To bychom vnímali jako určitou náplast a zlepšení oproti tomu, jakou pohárovou Evropu jsme v Konferenční lize měli teď.

A k tomu ještě zmíněný možný pád rezervy.

Možná budu trochu v rozporu s tím, co říkal Tomáš Rosický, ale pro mě je velice důležité, aby B-tým zůstal ve druhé lize. Koncepcí je mít pokryté všechny tři nejvyšší soutěže, aby perspektivní hráči měli možnost se rozvíjet ve druhé lize, tedy v profesionální soutěži. Ale také aby mohli nastupovat v našich partnerských klubech v rámci ČFL, což je pro nás taky velice důležité.