Článek
Tanko viděl vždy přímé červené karty, první dvě v barvách Baníku Ostrava. Nejprve v prosinci 2023 za to, že prudce ve vzteku vrazil do Davida Douděry. Podruhé o pár měsíců později za to, že po odehrání míče nechtěně, ale nebezpečně prošlápl nohu Tomáše Holeše.
Potřetí proti Slavii odcházel předčasně a nedobrovolně ze hřiště v sobotu večer. V 82. minutě šel do souboje o míč s Ivanem Schranzem. Chtěl si dělat prostor, ovšem balonu se nedotkl a Schranzovi dupnul kolíky na nárt. Rozhodčí Stanislav Volek okamžitě vytáhl červenou kartu, VAR jeho rozhodnutí posvětil. Tanko nazlobeně opouštěl hřiště, nesouhlasil s tímto verdiktem.
„Ještě jsem to neviděl. Ale pokud to byl brutální nebo neohleduplný zákrok na holeň, je to hrubé porušení kázně a týmové disciplíny,“ podotkl Střihavka. Východočechům tahle situace de facto sebrala naději na to, že by s nepříznivým stavem v Edenu ještě nějak hnuli. V tu chvíli prohrávali 1:2, pak dostali ještě jeden gól.

Abdullahi Tanko z Pardubic po vyloučení na Slavii.
Kouč ihned věděl, že nigerijský útočník nebyl proti sešívaným trestán poprvé. „Nevím, co se děje. Vůbec by mě to nenapadlo,“ krčil rameny Střihavka. „Tým funguje a je zdravý. Je to pro nás oslabení. Musíme jít dál a poradit si s tou situací. Chybět nám bude, jeho typologie je jiná než u ostatních,“ přidal dvaačtyřicetiletý trenér.
I slávisté si Tankových prohřešků všímají. „Už si říkáme, že bude červená karta, že nám pomůže,“ odlehčil nejprve kapitán červenobílých Jan Bořil.
„Ale ne, je to zvláštní. Zrovna Tanko je ofenzivní a rychlostní hráč a udělá takové jasné zkraty. Překvapilo nás to, ale samozřejmě nám to pomohlo,“ dodal Bořil.