Hlavní obsah

Vitík míří do Itálie. Vítěz poháru pošle stovky milionů

Aktualizováno

Je téměř hotovo. Reprezentační obránce Martin Vitík opustí pražskou Spartu a od následující sezony bude oblékat dres italské Boloně, která o 22letého stopera usilovala už před rokem. Letenští mají vyinkasovat až 15 milionů eur.

Foto: Vlastimil Vacek, Sport.cz

Martin Vitík v zápase s Interem

Článek

O tom, že se oba kluby dohodly, informoval jak italský novinář Fabrizio Romano, tak jeho krajan a rovněž žurnalista Matteo Moretto. Zdroje Sport.cz to potvrzují s tím, že ještě není definitivně hotovo, Vitík má před sebou ještě například zdravotní prohlídku.

Pokud vše dopadne, a nic zatím nenasvědčuje opaku, Sparta by měla dostat 15 milionů eur včetně bonusů, tedy přibližně 370 milionů korun. Při naplnění této cifry by se stal rodák z Berouna nejdražším českým obráncem historie.

Jedná se o lehce vyšší částku, jakou měla Boloňa nabízet minulé léto, jen tehdy šlo o základní sumu bez bonusů. Celkem mělo jít tehdy o částku 18 milionů eur.

O tom, že Vitík opustí Spartu, se tak mluvilo dlouhodobě. I když reprezentační stoper nezažil, podobně jako celý tým, úplně povedené poslední měsíce, zájem o něj zůstal.

Jak bylo zmíněno, nejblíže byl transfer na konci léta 2024, kdy se kromě Boloně usilovně zajímal například Hoffenheim. Sám Vitík preferoval Itálii, o které už několikrát říkal, že by si tamní ligu rád někdy vyzkoušel.

Vše definitivně padlo po postupu do hlavní fáze Ligy mistrů přes Malmö. „Den poté se to rozhodlo. Sportovní ředitel Tomáš Rosický klubům zavolal a oznámil jim, že zůstávám. Pak to řekl mně a vysvětlil mi, že nenašli adekvátní náhradu. Přestup neztroskotal na penězích, nabídka byla vysoká, ale na jiných věcech. Rozhodnutí jsem respektoval. Přece jen se všechno dělo na konci období a dost narychlo,“ líčil Vitík v lednovém rozhovoru pro Sport.cz.

Boloňa stejně jako Sparta hrála minulý ročník Ligu mistrů a do vyřazovacích bojů se neprobojovala. Serii A zakončila na 9. místě, ale díky triumfu v italském poháru si pro nadcházející sezonu zajistila místenku v hlavní fázi Evropské ligy. Podle Romana by měl Vitík nahradit Sama Beukemu, jenž má namířeno do Neapole.

Bez několika centimetrů dvoumetrový český stoper je odchovancem Králova Dvora, následně se přes Tempo Praha dostal do Sparty, jejíž dres obléká od roku 2017. Teď by se měl přesunout do srdce Itálie, nedaleko od Florencie či San Marina.