Vítězní čtvrtfinalisté své soupeře většinou uběhali

VÍDEŇ

Více naběhaných kilometrů než soupeř měli na svém kontě tři ze čtyř vítězů čtvrtfinále fotbalového mistrovství Evropy. Podle statistik firmy Castrol, jednoho z oficiálních partnerů mistrovství, nasbírali jen neúspěšní Italové více kilometrů než postupující Španělé. Němci, Turci i Rusové své soupeře v celkových objemech překonali.

Svoji vůli po vítězství potvrdil kapitán Michael Ballack, který vedle vítězného gólu na 3:2 naběhal ze všech německých fotbalistů nejvíce kilometrů. Hvězda londýnské Chelsea měla po zápase na svém kontě 12 101 metrů. Němci celkem naběhali o kilometr víc, Portugalci zase měli nejrychlejšího muže zápasu. Ballackův klubový spoluhráč Ricardo Carvalho vyvinul rychlost 29,41 km/h.

Největší zátěž ve druhém čtvrtfinále mezi Chorvatskem a Tureckem absolvoval Hamit Altintop. Turecký hráč Bayernu Mnichov během 120 odehraných minut naběhal 14 216 metrů, nejlepší Chorvat Srna měl ovšem na svém kontě jen o 63 metrů méně. Altintop byl společně s Chorvatem Niko Kovačem nejrychlejším mužem zápasu, oba zaznamenali okamžitou rychlost 28,72 km/h.

Jediným hráčem, který ve čtvrtfinálových duelech dokázal sprintovat v rychlosti přes 31 km/h byl Rus Jurij Žirkov. Čtyřiadvacetiletému záložníkovi CSKA Moskva naměřili experti firmy Castrol 31,32 km/h. Rus byl také nejběhavějším hráčem čtvrtfinále, kapitán Sergej Semak při postupu přes favorizované Nizozemce nasbíral v základní hrací době i prodloužení úctyhodných 14 992 m. Těsně pod patnáctikilometrovou hranici se dostal i špílmachr Oranjes Rafael van der Vaart (14 731 m).

Přes 14 kilometrů naběhal i záložník David Silva (14 060 m), který v závěrečném čtvrtfinále proti Itálii patřil k nejnebezpečnějším hráčům Španělska. Úřadující mistři světa se po většinu 120 minut utkání bránili výpadům soupeře, hodně práce odvedl ve středu pole Daniele De Rossi. Jeden ze dvou italských nešťastníků z penaltového rozstřelu naběhal 14 652 metrů. Nejrychlejším mužem zápasu byl italský obránce Fabio Grosso s 30,13 km/h.