Hlavní obsah

Rychlá akce jako z bondovky. Slovenský reprezentant na poslední chvíli pláchl z Turecka

2. 4. 2020 16:52

Rodina je víc než smlouva, řekl si. Jakmile se rozhodl, šlo mu o hodiny. Spustil akci jako v bondovce. Slovenský fotbalista Róbert Mak rozvázal kontrakt s tureckým Konyasporem, aby se během pandemie koronaviru mohl vrátit domů a být po boku nejbližších. Plán mu vyšel, zkušený útočník se na poslední chvíli dostal domů a tráví čas v dvoutýdenní karanténě.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Český obránce Pavel Kadeřábek a Robert Mak ze Slovenska během utkání Ligy národů v Trnavě.Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Článek

Nechtěl sedět v Zenitu na lavičce. Proto Róbert Mak koncem ledna přestoupil z ruského Petrohradu do tureckého Konyasporu.

Slovenský fotbalový reprezentant samozřejmě netušil, že jeho angažmá v zelenobílých barvách potrvá pouhé dva měsíce.

Situace v jeho novém klubu se po vypuknutí pandemie vyostřila až natolik, že když chtěl být během karantény s rodinou na Slovensku, byl nucen svůj kontrakt zrušit.

„Na Slovensko jsem přiletěl v neděli večer. Měl jsem štěstí, že se mi to podařilo," líčí bratislavský rodák v rozhovoru pro futbalsfz.sk.

Turecko opustil hned poté, co mu udělali testy na koronavirus. Byly naštěstí negativní, a tak mohl vyřizovat cestu domů.

„Všechno se seběhlo velmi rychle. S prezidentem jsme se dohodli na ukončení smlouvy v sobotu. A ještě ten samý den mi volali lidé z letadla, že Turci chtějí v pondělí uzavřít letiště, a když neodletím v neděli, budu mít problém se dostat na Slovensko. Naštěstí všechno klaplo, konečně jsem doma," raduje se.

Turci koronavirus podcenili

Pokud má hodnotit situaci v zemi půlměsíce, běhá mu mráz po zádech. Turci koronavirus podcenili. Vždyť i Süper Lig skončila jako poslední v Evropě, tedy až na Bělorusko.

Foto: Konyaspor

Róberta Maka v Konyasporu vřele vítali, po dvou měsících ho ve spěchu opouštěl...Foto: Konyaspor

„Brali to na lehkou váhu, což se jim také vymstilo. Všichni tam říkali, že do Turecka to nepřijde, že oni jsou silná země. A nyní už mají přes deset tisíc nakažených a přes sto úmrtí. Situaci docela podcenili a nyní s tím bojují," kroutí Mak hlavou.

„V Turecku lidé nerespektují opatření, málokoho potkáte na ulici s rouškou. U nás na Slovensku jsou lidé skutečně disciplinovaní, což je vidět i na číslech. Doufám, že se z toho rychle dostaneme nejen my, ale i Turci. A vlastně všichni."

Jistotě co největšího bezpečí obětoval i své angažmá.

Ukončení smlouvy jediným řešením

„Chtěl jsem se s klubem dohodnout, aby mi umožnili být po dobu pandemie doma s rodinou. Jenže oni to nedokázali pochopit. Domů jsem mohl jít jedině, když tam skončím. Tak jsem se rozhodl smlouvu zrušit a už se tam nevrátit. Fotbal je v mém životě důležitý, ale rodina a děti jsou pro mě nade vše, a tak jsem s koncem v Konyasporu neváhal," ujišťuje Mak.

Je mu devětadvacet. V nejbližších týdnech se bude připravovat individuálně v domácích podmínkách. Nového zaměstnavatele si může najít nejdříve až v létě.

„Momentálně každý profesionální sportovec maká doma sám. Myslím si tedy, že na tom budu stejně jako jiní fotbalisté a moc neztratím. Budu se snažit co nejdříve si najít klub, abych byl opět šťastný. Podstatné však je, aby se všechny země a lidstvo dostalo z pandemie a my jsme se mohli opět vrátit na hřiště," zdůrazňuje Mak.

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS v hokeji 2022 ve Finsku

Mistrovství světa ve Finsku probíhá od 13. do 29. května 2022, dějištěm šampionátu jsou letos finská města Helsinky a Tampere. Češi, které vede finský trenér Kari Jalonen, vstoupili do turnaje 14. května vítězným zápasem s Velkou Británií.