Fotbalisté Pobřeží slonoviny utrpěli historický debakl s Rovníkovou Guineou

Fotbalistům Pobřeží slonoviny hrozí, že na domácím africkém šampionátu nepostoupí do play off. Skupinovou fázi zakončili historickým debaklem 0:4 s Rovníkovou Guineou, která překvapivě vyhrála skupinu A. Do osmifinále ji doprovodí z druhého místa Nigérie po vítězství 1:0 nad Guineou-Bissau.

Fotbalista Rovníkové Guiney Pablo Ganet slaví gól proti Pobřeží slonoviny.

Egypt i potřetí na turnaji remizoval, tentokrát 2:2 s vítězem skupiny B Kapverdami. Posledním vicemistrům stačily tři body k druhému místu a postupu, jelikož Ghana ztratila v nastavení dvougólový náskok a hrála s Mosambikem 2:2.

Pobřeží slonoviny, které turnaj ovládlo v letech 1992 a 2015, utrpělo svou nejvyšší porážku na africkém Poháru národů. Rovníkovou Guineu poslal do vedení proti Les Éléphants v 42. minutě nejlepší střelec turnaje Nsue, jenž přidal v 75. minutě pátou branku na šampionátu. Mezitím se trefil ještě Ganet a skóre uzavřel Buyla.

Výběr pořadatelské země získal ve skupině pouze tři body a bude čekat, zda postoupí alespoň ze třetího místa. Ze šesti týmů na třetích místech projdou do osmifinále čtyři nejlepší.

Nigérii zařídil výhru vlastní gól Sangantého z 36. minuty. Jeden z tradičních favoritů prošel do vyřazovací fáze při každé z posledních 15 účastí, což je rekordní série afrického šampionátu.

V obou zápasech skupiny B byl k vidění hektický závěr. Egypt, který poprvé nastoupil bez zraněné ofenzivní opory Salaha, otočil ve druhé půli duel proti Kapverdám a ještě v deváté minutě nastavení vedl 2:1, pak ale srovnal z dorážky Teixeira.

Favoritovi skupiny přesto nakonec remíza stačila díky velkému zvratu v druhém utkání. Ghana vedla po dvou proměněných penaltách Jordana Ayewa, v první minutě nastavení ale rovněž z pokutového kopu snížil Catamo a záhy srovnal Mandava. Ghana uhájila o skóre alespoň třetí místo, se dvěma body má však jen malé šance na postup do play off.