Šmicer zařídil výhru Liverpoolu ve finále LM

Fotbalisté Liverpoolu vyhráli prestižní Ligu mistrů. Po trefě Maldiniho v úvodní minutě dvěma góly zvyšoval Crespo. Liverpool se ovšem neuvěřitelně vrátil do hry během šesti minut v úvodu druhé půle a po gólech Gerrarda, Šmicra a Xabiho Alonsa bylo vyrovnáno. Velice atraktivní utkání nerozhodlo ani prodloužení, v pokutových kopech byl šťastnější Liverpool. Rozhodující penaltu proměnil Vladimír Šmicer.

Jubilejní 50. finále nejslavnější fotbalové klubové soutěže bylo i historickou událostí. Poprvé se ve finále Ligy mistrů, či jejím předchůdci PMEZ, představili čeští hráči - a Vladimír Šmicer dokonce vstřelil vítězný gól. AC Milán nenavázal v Lize mistrů na předloňský triumf.

Oba celky se v evropských soutěžích zatím nikdy neutkaly a o síle italských celků se Liverpool přesvědčil brzy. Uteklo jen několik málo vteřin a po faulu z volného kopu centroval Pirlo a neobsazený Paolo Maldini poslal Milán do vedení. Od úvodního hvizdu se hrálo ve velkém tempu, po zblokované střele Riiseho nebezpečně hlavičkoval liverpoolský Hypiiä.

Klíčové momenty finále
1. minutaMaldini využívá špatné defenzívy Liverpoolu a přesnou střelou posílá po 50 sekundách Milán do vedení.
42. minutaCrespo druhým gólem v zápase elegantně zvyšuje na 3:0 a Liverpool je na kolenou
54. minutaKapitán Liverpoolu chytrou hlavičkou dává svému týmu naději
60. minutaPo gólu Vladimíra Šmicra vyrovnává Xabi Alonso, který doráží vlastní neproměněný pokutový kop
119. minutaRozhodnout může Andrej Ševčenko, dvě tutové šance mu likviduje brankář Dudek
Pokutové kopyČeský reprezentant Vladimír Šmicer s jistotou proměňuje penaltu a vzápětí hrdina večera, polský gólman Dudek, opět vychytává Ševčenka

Ve 14. minutě Crespa nedůrazně hlídal Gerrard a hlavičku útočníka AC Milán vyhlavičkoval Luis García na brankové čáře. V dresu anglického celku nastoupil od úvodních minut Milan Baroš a stal se tak prvním českým fotbalistou, který vyběhl na trávník ve finále Ligy mistrů.

Italský celek měl převahu, nebezpečnými pasy hledali Milánští za obranou kanonýra Andreje Ševčenka, ukrajinskému střelci chyběl několikrát jen kousek k dosažení přihrávky. Aktivní byl na druhé straně i Baroš, do šance se ani jeden z útočníků v úvodní dvacetiminutovce nedostal.

Šmicer střídal zraněného Kewella

Ve 23. minutě se na hřiště dostal i druhý český reprezentant Vladimír Šmicer. Českému veteránovi pomohlo k účasti v prestižním utkání zranění Harryho Kewella. Šmicer tak dostal pěkný dárek ke svým úterním 32. narozeninám.

Ve 29. minutě se do brejku dostal Kaká, uvolnil Ševčenka a ten pohotově propálil Dudka. Přihrávka brazilského režiséra Milána ovšem byla o milimetry ofsajdová a branku rozhodčí Mejuto-Gonzáles neuznal. Ševčenko za okamžik žádal odpískání pokutového kopu po souboji s Traorém.

Ve 38. minutě pronikal Luis Garcia a míč trefil ležícího Nestu do ruky. Z protiútoku trio Kaká - Ševčenko Crespo rozebrali obranu Liverpoolu a Hernán Crespo zvýšil na 2:0. Hráči anglického celku vzápětí obsypali hlavního rozhodčího a důrazně protestovali. Další ránu dostal Liverpool před koncem první půle. Gerrard jen nedůsledně stínoval Kaká, ten si elegantně soupeře obhodil a ukázkovým pasem za obranu uvolnil Crespa. Ten elegantně přehodil Dudka.

Liverpool se po přestávce zvedl

V 50. minutě napřáhl z úctyhodných 35 metrů Xabi Alonso a táhlá střela jen těsně minula pravou tyč Didovy branky. Na druhé straně se po faulu Hypiiäho a střele Ševčenko vytáhl Dudek.

V 54. minutě chyboval i Milán. Stam nepokryl Stevena Gerrarda a kapitán Reds hlavou snížil. Navíc za okamžik napřáhl z dvaceti metrů Vladimír Šmicer a Dida lovil míč z branky podruhé. Katastrofickou pětiminutovku italského celku završil faul Gattusa na Gerrarda a Xabi Alonso nadvakrát z penalty vyrovnal.

Vedení mohl vrátit Italům Ševčenko po chybě brankáře Dudka. Na brankové čáře míč vykopl obránce Traoré. Narozdíl od Šmicra se Milan Baroš zapsal do statistik jen žlutou kartou, kterou v 80. minutě dostal po faulu na Nestu. Pak jej vystřídal Cissé.

Šmicer vystřelil Liverpoolu triumf

Prodloužení přinselo oproti základní hrací době opatrnější fotbal, ve 101. minutě byl blízko ke vstřelení branky střídající Tomasson. Na prudkou přihrávku ale nedosáhl. Hráče obou celků opouštěly rychle síly a množily se případy, kdy fotbalisty chytaly křeče.

Z finále nejdůležitější evropské soutěže ale nechtěl odstoupit nikdo, a tak všichni se zatnutými zuby pokračovali. Ve 119. minutě mohl rozhodnout Ševčenko, ani dvě tutové příležitosti mu nestačili k překonání Dudka. Ten spoluhráče dvojicí skvělých zákroků podržel.