Slovensko - Bělorusko 1:1Chorvatsko a Nizozemsko jsou ve Final Four Ligy národů. Slováci pod novým koučem nevyhráli ani podruhé

Fotbalisté Chorvatska a Nizozemska se stali prvními dvěma účastníky Final Four Ligy národů. Balkánský celek zvítězil 3:1 v Rakousku a vyhrál skupinu A1. Nizozemsko v derby dvou zemí Beneluxu zdolalo Belgii 1:0 a ovládlo tabulku čtvrté elitní skupiny. Slovensko ani ve druhém utkání pod novým italským trenérem Francescem Calzonou nezvítězilo a své vystoupení ve skupině C3 zakončilo remízou 1:1 s Běloruskem.

Trenér Slováků Francesco Calzona.

Nizozemsku vzhledem k vysoké výhře 4:1 v Belgii stačilo v domácí odvetě neprohrát o tři a více branek. Dlouho vyrovnaný zápas rozhodl v 73. minutě hlavičkou po rohu domácí kapitán Van Dijk. Nizozemci v šesti zápasech skupiny pětkrát zvítězili a jednou remizovali a podruhé prošli do Final Four. V prvním ročníku Ligy národů skončili druzí za vítězným Portugalskem.

Chorvaté po minulé výhře nad Dánskem měli postup ve svých rukách a stačilo jim zvítězit v Rakousku. Domácí výběr ještě v úvodu rychle zareagoval na vedoucí gól Modriče, ale v polovině druhé půle dvěma "slepenými" brankami po hlavičkách rozhodli Livaja a Lovren. Úřadující vicemistři světa si na rozdíl od Nizozemců zahrají Final Four Ligy národů poprvé.

Dánům už k postupu nestačilo ani překvapivé vítězství 2:0 nad Francií. Úřadujícím mistrům světa se třetí ročník Ligy národů vůbec nepovedl a ve skupině skončili až třetí o bod před posledním Rakouskem. O zbylých dvou účastnících Final Four, které je na programu v červnu příštího roku, se rozhodne v pondělí a úterý.

Slovensko ve čtvrtek doma nečekaně prohrálo s Ázerbájdžánem a pod novým italským trenérem zaváhalo i proti Bělorusku. Outsider, který měl už jistý sestup do nejnižší ligy D, otevřel skóre těsně před pauzou. Z jediné běloruské střely v utkání se prosadil Bachar. Od další blamáže zachránil Slováky v 65. minutě střídající Zreľák.

Utkání se vzhledem k ruské invazi na Ukrajinu a cestovním omezením Bělorusů hrálo v srbském městě Bačka Topola. Výsledek už nemohl nic změnit na tom, že Slováci zůstanou v Lize C. Ázerbájdžán v posledním duelu porazil 3:0 Kazachstán, který už měl jistý posun do Ligy B.

Dalším postupujícím do divize B je Turecko, které s jistotou účasti ve vyšší lize překvapivě prohrálo 1:2 na Faerských ostrovech. Listopadový soupeř českého týmu v blížícím se přípravném utkání v Olomouci si připsal jeden z nejcennějších skalpů ve své reprezentační historii.

Posun do Ligy C z nejnižší úrovně D1 si zajistilo Lotyšsko po remíze 1:1 v Andoře.