Hlavní obsah

Konec nadějí na postup. Češi doplatili na hrůzostrašných šedesát minut

Aktualizováno

Sen o postupu ze skupiny na mistrovství Evropy hráčů do 21 let na Slovensku se rozplynul. Česká fotbalová jednadvacítka v klíčovém utkání podlehla Německu 2:4. Svěřenci trenéra Jana Suchopárka si tak mohou alespoň částečně zachránit čest v závěrečném duelu se Slovinskem.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Hráči Německa se radují z gólu.

Článek

Dunajská Streda (od našeho zpravodaje)  Atmosféra před utkáním byla bouřlivá. Ještě početnější a hlasitější pochod než při předchozím zápasu s Anglií, doprovodil český tým na stadion. Ani s úvodním hvizdem podpora neutichala.

Na hřišti však důvody k radosti rychle mizely. Němci byli aktivnější, herně lepší a po zásluze se dostali do dvougólového vedení.

Ve 32. minutě mohli Češi skórovat. Po dlouhém autovém vhazování se k odraženému míči dostal Patrik Vydra a tvrdou ranou mířil přesně mezi tři tyče. Brankář Noah Atubolu ale vytáhl akrobatický zákrok a gól nedovolil.

Vzápětí Němci ještě přitlačili a uzamkli české hráče v jejich šestnáctce. Pasivita svěřenců trenéra Suchopárka byla brzy potrestána.

Ve 34. minutě zatáhl Paul Nebel míč středem hřiště a poté ho posunul na kraj k Nnamdimu Collinsovi. Obránce Frankfurtu si poradil s Martinem Suchomelem a poslal míč po zemi do pokutového území. Tam se ve skluzu prosadil Nicola Tresoldi, který překonal bezmocného Lukáše Horníčka.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Nicolo Tresoldi vstřelil první branku Němců.

Obdržený gól Němce nabudil a brzy přidali druhý. Nick Woltemade vyhrál rychlostní souboj se Štěpánem Chaloupkem a následně přihrál nabíhajícímu Nebelovi, jenž zavěsil.

Začátek druhého poločasu mnoho změn nepřinesl. Český výkon zůstával mdlý a v 54. minutě už Němci vedli 3:0. Woltemade si připsal další zásah, když se nejvýše vyšplhal na centr Rocca Reitze a hlavou překonal Horníčka.

A mohlo být ještě hůř. Zápas se českému gólmanovi nepovedl. Ačkoliv jinak působí jako jednička portugalské Bragy a v kvalifikaci měl lví podíl na postupu, čtvrtá branka padla po jeho chybě. Brajan Gruda vystřelil zpoza šestnáctky, Horníček míč pouze vyrazil. Ten se odrazil přímo k Woltemadovi, jenž však nezištně přenechal míč lépe postavenému Ericu Martelovi – a ten napálil míč nekompromisně do sítě.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Nicolo Tresoldi z Německa se raduje z gólu. Vpravo spoluhráč Nick Woltemade

Malou jiskru naděje vykřesali Češi krátce nato. Do samostatného úniku se vydal Martin Suchomel, který se dokázal prosadit přes bránícího soupeře a naservíroval míč do vápna. Nešťastně si jej pak do vlastní sítě srazil německý obránce Bright Arrey-Mbi.

Z jiskry se začal rozhořívat plamínek. Lvíčata ožila, hrála aktivněji a jejich snaha přinesla ovoce. Po standardní situaci se odražený míč dostal na hranici vápna ke Karlu Spáčilovi, který přesně zamířil k zadní tyči, a rázem byl rozdíl opět dvoubrankový.

Třetí gól visel ve vzduchu. Blízko k němu měl kapitán Sejk, jenž se v 71. minutě marně natahoval po míči ve vápně. Česká jednadvacítka však nepolevovala a dále zvyšovala tempo. Do dobré šance se dostal i střídající Denis Halinský, jeho hlavička ale mířila těsně vedle.

V závěru si ale Němci vedení již pohlídali. A nutno říct, že vyhráli zaslouženě. Český tým doplatil na tragických šedesát minut, ve kterých se jen těžko dostával do výrazného nebezpečí. V posledním utkání se Slovinskem už budou tak Lvíčata hrát pouze o zachování cti, jelikož na postup ze skupiny již dosáhnout nemohou.

Mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let na Slovensku:
Skupina B (Dunajská Streda):
ČESKO - Německo 2:4 (0:2)
Branky: 60. vlastní Arrey-Mbi, 66. Spáčil - 34. Tresoldi, 41. Nebel, 54. Woltemade, 59. Martel. Rozhodčí: Herrera - Torrealba, Ponte (všichni Venez.) - Grado (video, Šp.). ŽK: Vydra, Vecheta, Koželuh - Gruda, Reitz, Rosenfelder. Diváci: 7870.
Česko: Horníček - Chaloupek (46. Halinský), Prebsl, Spáčil (78. Vecheta) - Hadaš (46. Koželuh), Vydra, Kričfaluši (60. Sojka), Suchomel - Karabec (60. Daněk) - Sejk, Fila. Trenér: Suchopárek.
Nitra: Anglie - Slovinsko 0:0
1.Německo22007:26
2.Anglie21103:14
3.Slovinsko20110:31
4.Česko20023:70
Skupina D:
Košice: Finsko - Ukrajina 0:2 (0:1)
Branky: 28. Vanat, 49. Braharu. ČK: 90.+1 Bražko (Ukr.).
Nizozemsko - Dánsko 1:2 (1:1)
Branky: 19. vlastní Provstgaard - 35. a 47. Osula.
1.Dánsko22005:36
2.Ukrajina21014:33
3.Nizozemsko20113:41
4.Finsko20112:41